Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Tegoroczny Złoty Wawrzyn dla Kazimierza Cichego

  • Dodano: 2019-08-13 09:00

10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca - diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śląskiego. Obchodom święta rokrocznie towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody - Złotego Wawrzyna. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. Honorowane są nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odprawiona została msza święta, w czasie której prezydent miasta Mieczysław Kieca i przewodniczący Rady Miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak wręczyli Złotego Wawrzyna. W tym roku postanowiono nagrodzić Kazimierza Cichego – wieloletniego Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Wszystko zaczęło się w latach 90. To wtedy Kazimierz Cichy zaczął poważnie interesować się historią ziemi wodzisławskiej. Z zawodu jest technikiem górniczym, posiadającym wyższe wykształcenie ekonomiczne. Mieszka w Radlinie, w wolnych chwilach uwielbia pracę w ogrodzie.

Lista osiągnięć związanych z jego zainteresowaniami jest bogata. Jest twórcą galerii ,,Art Vladislavia” na wodzisławskim rynku, inspiratorem odbudowy Baszty Rycerskiej na Grodzisku, wykonania rzeźb postaci związanych z historią Wodzisławia oraz zegara słonecznego.

Pan Kazimierz był inicjatorem Klubu Ekologicznego oraz Jarmarku Frańciszkańskiego. Jego zasługą jest wydawanie ,,Herolda Wodzisławskiego”, bardzo unikatowego pisma.

Napisał szereg książek dotyczących Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej np. publikację: "Wodzisław Nasze Miasto" i album: "Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej". Był wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania. Jego działalność została uwieczniona w dwóch pracach magisterskich.

Kazimierz Cichy, zgodnie z propozycją nowego prezesa Towarzystwa Piotra Hojki i sekretarza Kazimierza Mroczka, otrzymał tytuł „Honorowego Prezesa”.

- Dziękujemy Kazimierzowi Cichemu za ogromną pracę wykonaną na rzecz Towarzystwa, gmin i powiatu wodzisławskiego oraz liczymy, że będzie on nadal aktywnym honorowym członkiem naszego Stowarzyszenia – Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Tacy ludzie jak Kazimierz Cichy są ogromnym skarbem dla Wodzisławia Śląskiego. Jego zainteresowania, pomysłowość i bogata działalność jest czymś niezwykle cennym.


Źródło: Redakcja / UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.