Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Strefa na Olszynach rośnie w siłę - kolejni przedsiębiorcy zainteresowani inwestycjami

  • Dodano: 2024-02-23 11:15

Wodzisław Śląski to miasto, w którym warto inwestować. Wiedzą o tym m.in. firmy, które na miejsce swojego rozwoju wybrały tereny na wodzisławskich Olszynach. Mowa o zakładach Eko-Okna, InPost i KNS.

Początki strefy

Przypomnijmy, powstanie strefy inwestycyjnej na Olszynach rozpoczęły procedury planistyczne w 2007 r. Przygotowano wówczas plan zagospodarowania przestrzennego. Wtedy ulica Olszyny była jeszcze węższa i nieprzebudowana. W latach 2007-2010 prezydentowi Mieczysławowi Kiecy udało się porozumieć z władzami powiatu odnośnie do realizacji dużej inwestycji. Miasto wybudowało drogę zbiorczą - obwodnicę miasta, która rozładowuje korki i usprawnia ruch. Następnie uzbrojono sieć kanalizacyjną, wodociągową, wybudowano ulicę Rozwojową, która łączy ulicę Młodzieżową z Olszynami. To właśnie nią do zlokalizowanych na Olszynach firm dojeżdżają samochody ciężarowe i tiry. Równolegle podejmowano uchwały o zwolnieniach z podatków, promowano te tereny - w prasie, portalach społecznościowych, na targach tematycznych.

Miasto dba nie tylko o tych, którzy wchodzą do strefy, ale i o tych, którzy w niej są od wielu lat. Każda z firm ma inne wymagania i oczekiwania. Dlatego też w Urzędzie Miasta mieści się biuro obsługi przedsiębiorcy i inwestora, na czele z Mateuszem Jamiołą. Każdy wodzisławski przedsiębiorca, właściciel firmy, osoba ją prowadząca, czy też potencjalny inwestor może liczyć na jego pomoc i szczególną opiekę.

Oni działają na Olszynach

Na ten moment trzy firmy prężnie funkcjonują na terenie wodzisławskich Olszyn. Mowa o zakładach Eko-Okna, InPost i Śląskiej Fabryce Okien KNS.

Eko-Okna

W czerwcu 2021 roku Urząd miasta poinformował, że spółka Eko-Okna, lider polskiego segmentu okien, zainwestuje w Wodzisławiu Śląskim, a dokładniej w strefie inwestycyjnej na Olszynach. Teren związany z realizacją inwestycji to przeszło 40 ha. Na początku 2022 r. rozpoczęto prace związane z postawieniem nowej hali produkcyjnej. Na ten moment wodzisławska filia firmy już działa i zatrudnia ok. 1 500 osób. Do końca roku pracę znajdzie tam aż 3 000 pracowników. Trwa intensywna rekrutacja na wszystkie działy produkcyjne.

Nowa hala o powierzchni aż 117 000 m kw. mieści wszystkie kluczowe obszary fabryki: produkcję, magazyn wysokiego składowania i magazyn wyrobów gotowych. Oprócz działów produkcyjnych w nowej fabryce znalazły się również biura. Docelowo w nowym zakładzie produkcyjnym Eko-Okien w Wodzisławiu Śląskim działać będzie sześć linii do produkcji szyb zespolonych i 10 linii do produkcji okien typowych. Odbywać się tam będzie też produkcja nietypowych drzwi, okien i systemów przesuwnych oraz rolet, moskitier i innych produktów z aluminium. Wspomagać to wszystko będzie dział okleinowania profili i w pełni automatyczna lakiernia proszkowa.

InPost

Na terenie o powierzchni 4,5 hektara, znajdującym się pomiędzy fabryką okien KNS, a dawnym klubem "Albatros", w 2021 r. swoją działalność rozpoczęła firma InPost. InPost jest liderem w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i pierwszą firmą w Polsce, która stworzyła sieć automatów Paczkomat® - samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek, czynnych 24/7.  Centrum logistyczne firmy - magazyn na Olszynach ma powierzchnię ok. 8,5 tys. metrów kwadratowych. Pracuje tutaj ok. 200 pracowników.

KNS

Śląska Fabryka Okien KNS powstała w 2008 r. i posiada jeden z najnowocześniejszych parków technologicznych, jakie można spotkać wśród firm z branży stolarki otworowej w Polsce i w Europie. KNS posiada ogromne doświadczenie, zaplecze logistyczne oraz produkcyjne, jak i potężny eksport skierowany na dziś dzień do 21 krajów europejskich i dwóch krajów Ameryki Północnej. W 2021 r. firma zatrudniała ponad 300 pracowników.

Porozumienie z KSSE

Rok temu podpisano porozumienie pomiędzy miastem Wodzisławiem Śląskim a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Spotkanie pomiędzy prezydentem Mieczysławem Kiecą a przedstawicielami KSSE - prezesem zarządu Januszem Michałkiem oraz wiceprezesem i członkiem zarządu Andrzejem Zabieglińskim odbyło się w siedzibie podstrefy KSSE w Żorach. W ramach porozumienia strony zobowiązały się do współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej terenów inwestycyjnych położonych w granicach administracyjnych naszego miasta, objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej i położonych w strefie inwestycyjnej Olszyny o powierzchni ok. 21,5 ha.

Miasto zobowiązało się do podjęcia działań, zmierzających do budowy drogi komunikującej określony obszar, jako podstawowy cel przedsięwzięcia, natomiast Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zapewni wykonanie podziału geodezyjnego części działki nr 3/9. Projekt podziału ma uwzględniać obszary inwestycyjne oraz ślad pod budowę drogi.

Trzeba dodać, że podział geodezyjny ma się odbyć jeszcze w tym roku. Oznacza to, że już niebawem nowe tereny dostępne będą dla potencjalnych inwestorów. Obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) pełni rolę właściciela tego obszaru.

Olszyny doskonałym miejscem dla biznesu

Wodzisławska strefa na Olszynach to znakomite miejsce dla lokalizacji biznesu – przygotowane tereny inwestycyjne, strategiczne położenie, wykwalifikowana kadra pracownicza, blisko 60 procent mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, rozwinięty i aktywnie działający przemysł (spożywczy, produkcyjny, materiałów budowlanych), ogrom atrakcji turystycznych - to tylko niektóre z zalet, jakie posiada nasze miasto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również