Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Rozbudowa wodzisławskiego Centrum Przesiadkowego Miasto negocjuje zakup wieży ciśnień

  • Dodano: 2024-02-22 13:30

Przed Wodzisławiem Śląskim rozbudowa Centrum Przesiadkowego, które od lipca 2019 r. służy mieszkańcom miasta i całego regionu. Rozbudowa obejmować będzie kilka obszarów, m.in. budowę dworca autobusowego, o którym Urząd Miasta pisał w zeszłym tygodniu, a także zagospodarowanie terenów przy dworcu kolejowym. Projekt rozbudowy Centrum ukierunkowany zostanie na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej - komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców, a także wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta w ramach tworzenia infrastruktury dla zrównoważonego i efektywnego wykorzystania środków transportu.

Jak prezentują się plany?

W mieście zagospodarowane zostaną tereny przy przystankach kolejowych. W przypadku stacji Wodzisław Śląski Centrum zaprojektowany zostanie chodnik biegnący do przystanku od mostku na Leśnicy. Natomiast w kontekście obszaru przy dworcu kolejowym na Nowym Mieście zostanie zaprojektowany parking Park&Ride na działce znajdującej się za obiektem. Miasto planuje zbudować nowe parkingi, piesze nawierzchnie utwardzone, nawierzchnie drogowe, zainstalować małą architekturę, oświetlenie, zadbać o odwodnienie z wód opadowych nowego terenu oraz nasadzenia. Warto dodać, że miasto jest zainteresowane zakupem wieży ciśnień i terenami wokół niej. Te także miałyby zostać przeznaczone m.in. na miejsca parkingowe. To kolejne ważne spośród planowanych na nadchodzący czas zadanie.

Negocjujemy zakup wieży ciśnień, która sąsiaduje z budynkiem dworca kolejowego. Mam nadzieję, że uda nam się ją zakupić za symboliczną złotówkę. Chcemy dać jej nowe życie. Może w formie debaty, rozmów znajdziemy w przyszłości pomysł na to, jak zaadoptować ten budynek - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Koszty inwestycji

Na rozbudowę Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim miasto wynegocjowało blisko 14 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027 (FE SL 2021–2027, III. MOBILNE ŚLĄSKIE, priorytet FESL.03 Funduszu Europejskie dla zrównoważonej mobilności, działanie FESL.03.02 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska – ZIT). Planowany koszt całkowity szacowany na podstawie Alokacji dostępnej w ramach ZIT to przeszło 16,2 mln zł. Miasto Wodzisław Śląski jest w posiadaniu związanego z planowaną inwestycją programu funkcjonalno-użytkowego, w formule zaprojektuj-wybuduj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również