Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Straciła 25 tys. złotych metodą "na wnuczka". Policjanci apelują o ostrożność!

  • Dodano: 2022-09-21 07:00, aktualizacja: 2022-09-20 18:25

Seniorka z Wodzisławia Śląskiego została oszukana metodą na "wnuczka". Kobieta po telefonicznej rozmowie z rzekomą "synową" przekazała kurierowi 25 tysięcy złotych.

Przedwczoraj wodzisławska Policja została powiadomiona o oszustwie dokonanym metodą na "wnuczka". Oszustka podawała się za "synową" 86-latki. W telefonicznej rozmowie zdobyła zaufanie seniorki i podstępem wyłudziła 25 tysięcy złotych. Pieniądze, jak przekonywała fałszywa synowa, były niezbędne do rozwiązania poważnych finansowych problemów. Nieświadoma oszustwa wodzisławianka przekazała zgromadzone oszczędności nieznajomemu, który zgłosił się po ich odbiór. O tym, że została oszukana, dowiedziała się, kiedy skontaktowała się ze swoim prawdziwym synem.

Jak rozpoznać oszusta?

Niemal każdego dnia policjanci w całym kraju otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane metodą "na wnuczka”. Aby przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości funkcjonariusze apelują o czujność i rozwagę. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują dobroć, łatwowierność i ufność starszych ludzi. Oszuści są bezwzględni, wybierają głównie osoby samotne, w podeszłym wieku.

Sposób działania przestępców jest za każdym razem podobny. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas przyszłe ofiary oszusta otrzymują telefon od osoby podającej się za członka rodziny. Sama rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Rozmówca informuje, że wydarzyło się coś bardzo złego (np. wypadek czy porwanie). Zwraca się wówczas z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Przestępca prosi o przygotowanie gotówki i jednocześnie oświadcza, że osobiście nie może przyjechać po pieniądze, ale przyśle po nie swojego zaufanego przyjaciela lub współpracownika. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do placówki bankowej z „przyjacielem” i wypłatę gotówki. Oszukiwana osoba będąca w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie, niestety oddaje oszczędności przestępcom. Później, starsza osoba, kontaktując się z rodziną, dowiaduje się, że została oszukana.

Policjanci apelują, nie tylko do osób starszych, o wzmożoną ostrożność i czujność.  Zwracamy się też z prośbą do prawdziwych wnuczków, by wytłumaczyli swoim dziadkom, w jaki sposób działają oszuści. Bądź czujny, nie daj się oszukać!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również