Wrzesień to Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera – czas refleksji, edukacji i działań na rzecz osób zmagających się z demencją. Z tej okazji, jak co roku, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Alzheimer Polska organizują ogólnopolską konferencję poświęconą tej ważnej tematyce.
Tegoroczna edycja konferencji
Konferencja pod nazwą „Potrzeby osób żyjących z demencją. Wyzwania i nadzieje” odbędzie się 19 września 2025 roku, w godzinach 11:00–15:00 w Warszawie, z możliwością uczestnictwa online. W trosce o dostępność i integrację lokalnej społeczności, Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim oraz Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do wspólnego oglądania transmisji w Wodzisławskim Klubie Seniora.
Dlaczego warto wziąć udział?
Konferencja skupi się na wyzwaniach i potrzebach osób z demencją oraz ich opiekunów. Eksperci przedstawią propozycje rozwiązań systemowych, które mogą poprawić jakość życia pacjentów oraz ułatwić codzienne funkcjonowanie ich rodzin.
W programie konferencji znajdą się wystąpienia uznanych specjalistów:
-
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gabryelewicz – "Otępienie (demencja), w tym choroba Alzheimera – potrzeba wczesnego rozpoznania i leczenia",
-
dr hab. n. ekon. Zofia Szweda-Lewandowska – "Kim są opiekunowie osób żyjących z demencją oraz wyzwania kadrowe w opiece",
-
dr hab. n. med. prof. SUM Agnieszka Gorzkowska – "Koordynowana opieka – innowacyjny model nadzieją dla pacjentów w Polsce".
Debata na temat koordynowanego wsparcia
W drugiej części wydarzenia odbędzie się debata pt. „Model koordynowanego wsparcia w Polsce?”. Udział w niej wezmą przedstawiciele ministerstw, eksperci oraz praktycy, którzy omówią potencjalne rozwiązania dla osób żyjących z demencją.
Zobacz konferencję w Wodzisławskim Klubie Seniora
Wspólne oglądanie transmisji to świetna okazja do wymiany refleksji, dyskusji na temat sytuacji osób z demencją w naszym regionie oraz zintegrowania lokalnej społeczności. To także szansa na poszukiwanie rozwiązań na poziomie lokalnym.
Jak się zapisać?
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do zapisów e-mailowych na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 509 271 987.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – seniorów, opiekunów, członków rodzin, pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej oraz wszystkich, którym nie jest obojętny los osób zmagających się z demencją.