Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Rozwijają swoje umiejętności w ramach projektu unijnego

  • Dodano: 2020-11-20 14:00

Grupa wodzisławian bierze udział w bezpłatnych szkoleniach, kursach i warsztatach, które rozwijają umiejętności oraz w przyszłości pomogą w pozyskaniu wymarzonej pracy. Wszystko to w ramach programu Aktywności Lokalnej dzielnic Stare i Nowe Miasto "Aktywność szansą na nowy początek", który Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim realizuje w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. 

O projekcie

Głównym celem projektu jest wzmocnienie aktywności społecznej i zawodowej mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, zamieszkujących obszar zdegradowany i peryferyjny dzielnic Stare i Nowe Miasto a w szczególności osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Większość zajęć odbywa się w murach zrewitalizowanego wodzisławskiego dworca. Korzyści wynikające z udziału w projekcie to m.in. wizyty studyjne, liczne spotkania animacyjne, warsztaty, interesujące działania o charakterze środowiskowym dla całych rodzin (np. piknik, festyn), wsparcie zawodowe lub psychologiczne, bezpłatne szkolenia zawodowe, staże zawodowe.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne, dla działania: 9.1. Aktywna Integracja, dla poddziałania: 9.1.2. Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego społeczności lokalnych - RIT. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 465 842, 66 zł. Z kolei dofinansowanie to aż 442 550,53 zł. 

Szeroki wachlarz zajęć

Bogaty program zajęć jest ogromną zaletą projektu. Osoby biorące udział w przedsięwzięciu miały okazję uczestniczyć, m.in. w warsztatach zdobienia paznokci, kursie stylizacji fryzur, warsztatach ogrodniczych, szkoleniach z wytwarzania kosmetyków, zawodach siatkarskich, zajęciach rękodzielniczych. 

I tak np. podczas warsztatów ogrodniczych można było poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ogrodnictwa. Uczestnicy stworzyli "ogrody w szkole" a także zagospodarowali teren przy dworcu kolejowym, sadząc krzewy. Z kolei podczas warsztatów z wytwarzania kosmetyków naturalnych odbyło się wiele interesujących wykładów na temat pielęgnacji roślin, filozofii "zero waste" i "slow life" oraz zajęcia praktyczne.

Uczestnicy projektu wzięli także udział w wizycie studyjnej w Bystrej, Bielsku-Białej i Goczałkowicach-Zdroju. Głównym punktem programu były prezentacje przedsiębiorstw społecznych: Fundacji Bawole Serce, zajmującej się produkcją kopuł geodezyjnych oraz promocją ekologicznego ogrodnictwa oraz Fundacji Faza, prowadzącej kawiarnię oraz sklep charytatywny i promującej ruch ekologiczny "zero waste". W czasie wizyty uczestnicy zwiedzali także centrum ogrodnicze "Ogrody Kapias". 

Projekt to nie tylko warsztaty, ale i zajęcia sportowe, tj. treningi siatkówki, który zakończył się turniejem. 

Staże 

Kilku uczestników projektu weźmie udział w trzymiesięcznych stażach zawodowych, m.in. w szpitalu, kwiaciarni, sklepie dziecięcym, zakładzie fryzjerskim, gabinecie masażu. Staże umożliwią zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, będą szansą na wzbogacenie CV. Być może przyczynią się również do znalezienia stałej pracy.

Więcej informacji nt. programu Aktywności Lokalnej dzielnic Stare i Nowe Miasto "Aktywność szansą na nowy początek", który Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim można znaleźć w portalu Facebook - na fanpage'u "Rozkręcamy Wodzisław Śląski" .

* W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, zajęcia w ramach programu Aktywności Lokalnej dzielnic Stare i Nowe Miasto "Aktywność szansą na nowy początek" zostały tymczasowo zawieszone.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również