Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Premiera książki UM i Muzeum

  • Dodano: 2016-09-02 14:00, aktualizacja: 2018-04-04 13:04
Spotkanie promujące nową publikację, wydaną przez Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego i Muzeum Miejskie - „Kierunek Loslau - Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku” - odbyło się 1 września w Muzeum (Pałac Dietrichsteinów).
 
 
– Publikacja, którą prezentujemy to swoisty pomnik, jaki stawiamy ofiarom Marszu Śmierci. To praca zbiorowa, traktująca o jednej z największych tragedii XX wieku, jaka rozegrała się na terenie Górnego Śląska – mówił Piotr Hojka, pracownik wodzisławskiego Muzeum, prezentując wydaną przez Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego i Muzeum książkę.
 
 
Spotkanie promujące wspomnianą publikację odbyło się 1 września. Licząca 120 stron książka, na którą składa się dziewięć artykułów, omawia wydarzenia rozgrywające się na liczącej 63 km trasie przebiegającej przez miejscowości powiatów: oświęcimskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, w tym miasta: Oświęcim, Pszczyna, Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski. To efekt prawie dwuletniej pracy badawczej. – To publikacja ważna, pozwala bowiem tę dramatyczną pamięć o bestialsko pomordowanych zachować i przekazać kolejnym pokoleniom – podkreślał prezydent miasta Mieczysław Kieca.
 
 
O sposobie gromadzenia materiału do książki zebrani w Muzeum goście mogli porozmawiać z trzema autorami. Na spotkaniu oprócz wspomnianego Piotra Hojki obecni byli: Marcin Boratyn z jastrzębskiej Galerii Historii Miasta oraz Jan Delowicz, reprezentujący żorskie Muzeum. Dzięki zebranym w książce informacjom poznajemy nowe fakty, ukazujące ogrom dramatu, jaki spotkał więźniów KL Auschwitz. Z przytoczonych w niej relacji świadków dowiadujemy się o licznych przypadkach spontanicznej i bezinteresownej pomocy, jaką więźniom okazywali ludzie z naszego regionu. – Chcemy, by poprzez przeżycie tej historii czytelnik stał się uczestnikiem Marszu Śmierci i by świadomie określił swoją w tym marszu rolę – mówił Sławomir Kulpa dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
 
 
W publikacji kolejno znajdziemy następujące artykuły: „Marsz śmierci czy marsz ewakuacyjny?” Piotra Hojki; „Zanim wyruszyli. Drogi i rynsztoki w byłym, niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, pomoc czy przekleństwo?” archeolog Małgorzaty Grupy; „Ewakuacja prowincji górnośląskiej przez władze niemieckie w styczniu 1945 roku – plany i rzeczywistość” dr. Mirosława Węckiego; „Marsz śmierci przez Żory w styczniu 1945 roku” pracownika Muzeum w Żorach Jana Delowicza; „Marsz Śmierci na terenie ziemi jastrzębskiej” Marcina Boratyna z Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu Zdroju; „Ostatni etap ewakuacji obozu oświęcimskiego. Marsz śmierci na terenie Wodzisławia Śląskiego i w najbliższej okolicy” wodzisławskiego historyka Piotra Hojki; „Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie marszu śmierci. Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów” dr. Jacka Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu; „Gliwice na trasie Marszu Śmierci” dr. Bogusława Tracza z IPN Katowice oraz artykuł Jerzego Klistały z Bielska Białej pt. „Marsz ewakuacyjny – marsz śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego – w odczuciu uczestnika tego marszu”.
 
 
Książkę w cenie 20 zł można nabyć w wodzisławskim Muzeum.
 
 
źródło: Gazeta Wodzisławska

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.