Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Pora na podsumowanie projektu „Konwersja cyfrowa domów kultury"

  • Dodano: 2023-08-21 12:00

Wodzisławskie Centrum Kultury od października 2022 r. realizuje założenia zawarte w projekcie „Do zobaczenia w sieci". Jednym z nich było doposażenie jednostki w profesjonalny sprzęt komputerowy, do rejestracji wideo i dźwięku, a także specjalistyczne oprogramowania.

Rozwój działalności w WCK 

WCK skompletowało już cały sprzęt, na którego zakup wnioskowało o środki z programu „Konwersja cyfrowa domów kultury". Pozwoli on na poszerzenie dotychczasowych działań edukacyjnych i animacyjnych o nowe formy aktywności realizowanej w przestrzeni internetowej, a także podniesienie atrakcyjności oferty WCK, wykorzystując nowoczesne technologie cyfrowe. Nowoczesny sprzęt wykorzystany zostanie m.in. do utworzenia cyfrowego archiwum społeczności lokalnej, tworzenia podcastów, mobilnych gier terenowych, streamowania wydarzeń na żywo czy realizacji filmów promocyjnych, co przełoży się na wzrost dostępności oferty WCK z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach.

Szkolenia dla pracowników WCK 

Oprócz zakupu elementów nowoczesnego wyposażenia projekt zakładał szereg działań szkoleniowych, zarówno stacjonarnych, jak i tych online, przekładających się na podniesienie kompetencji cyfrowych osób, które na co dzień opracowują i realizują działania kulturalne na rzecz wodzisławskiej społeczności. Pracownicy WCK wzięli udział w szkoleniu z tworzenia gier w aplikacji mobilnej, tworzenia podcastów oraz obsługi i montażu programu do edycji wideo. Uczyli się także projektowania oferty kulturowej w sieci. Szkolenia online poświęcone były m.in. takim tematom jak: wirtualne narzędzia w edukacji kulturalnej, projektowanie działań międzypokoleniowych z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, czy budowanie świadomej marki instytucji kultury i promocja instytucji. Placówki biorące udział w projekcie miały także do dyspozycji określoną ilość godzin na szkolenia i konsultacje z tutorem cyfrowym, z którym WCK poruszało istotne kwestie dotyczące prawa autorskiego czy zarządzania czasem. Ciekawym doświadczeniem okazała się również wizyta studyjna w Nadbałtyckim Centrum Kultury poświęcona zagadnieniu digitalizacji i dziedzictwa kulturowego.

- Dzięki projektowi nie tylko doposażyliśmy się w wysokiej jakości sprzęt, ale także podnieśliśmy kompetencje w zakresie projektowania oferty i obsługi różnych programów. To był niezwykle intensywny i ważny dla rozwoju placówki czas - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.


Źródło: Urząd Miasta Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również