Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Policja apeluje o czujność i ostrożność

 • Dodano: 2020-11-26 12:45, aktualizacja: 2020-11-27 12:46

Okres jesienno-zimowy to czas w którym nasilają się przypadki włamań do domów jednorodzinnych na terenie powiatu wodzisławskiego. Wodzisławska Policja apeluje do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Należy pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza. - Jeżeli więc jesteś świadkiem dziwnego zachowania w okolicy twojego domu lub domu sąsiada, zawiadom o tym Policję. Każda informacja będzie zweryfikowana - apelują policjanci.

W ostatnich dniach na terenie powiatu wodzisławskiego doszło do kilku włamań do domów jednorodzinnych. Do przestępstw dochodzi najczęściej pomiędzy godziną 16:00 a 19:00. Sprawcy dostają się do domów poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okna, często znajdującego się z tyłu budynku. Łupem złodziei najczęściej padają biżuteria i pieniądze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania Policja przekazuje kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie.

Każdy powinien pamiętać o:

 • zamykaniu okna i drzwi zawsze, gdy nie ma nikogo w domu. Zwłaszcza tych znajdujących się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy),
 • zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
 • zadbaniu o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
 • załączeniu urządzeń alarmowych, gdy wychodzi się z domu (jeżeli takie są),
 • nie trzymaniu dużej gotówki w domu,
 • nie trzymaniu w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaniu oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek).

Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.). W przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą również skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiajmy z sąsiadami o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania, ustalmy jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

 - Apelujemy do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 47 855 52 00 - czytamy w komunikacje Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.  

Agnieszka LewkoAgnieszka Lewko
Źródło: UM Wodzisław Śląski/Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również