Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Obowiązek uprzątnięcia zanieczyszczeń wzdłuż posesji

  • Dodano: 2023-01-25 07:00, aktualizacja: 2023-01-24 19:42

Dbanie o czystość wokół naszych posesji jest niezwykle ważnym zadaniem. Wiąże się to z obowiązkiem usuwania zalegającego na chodniku śniegu czy zwisających z dachu sopli. Przypomina się, że właściciele nieruchomości, a także współwłaściciele oraz zarządcy odpowiedzialni są za uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników wzdłuż swoich posesji.

Do kogo należy obowiązek sprzątania?

Właściciele nieruchomości, a także współwłaściciele oraz zarządcy posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach przylegających do ich domostw. Są to wszytskie budynki, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto powinno być zatem zarowno przed domami jednorodzinnymi, jak również blokami, szkołami i urzędami.

* Obowiązek w budynku z wieloma mieszkaniami przejmują osoby zarządzające.

Co należy sprzątać?

Z chodników należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg oraz lód. Przejście powinno być bezpieczne dla pieszych. Pod żadnym pozorem nie wolno zgarniać śniegu na jezdnię, narażając tym samym użytkowników drogi.

Wspomniane wyżej zanieczyszczenia należy usunąć na brzeg chodnika od strony drogi, a ich wywóz należy do zarządcy. Ponadto oblodzone chodniki powinny być posypane solą i piaskiem, aby zapobiec ślizganiu się.

Podstawa prawna

Nakazuje to art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 1439) oraz § 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego przyjętego uchwałą Nr XXII/175/20 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 27 maja 2020 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również