Już po raz dwunasty grupa piechurów pokonał trasę zbliżoną do tej, jaką 78 lata temu wyruszyło blisko 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz.
Coroczne obchody rocznicy Marszu Śmierci
W niedzielę, 22 stycznia uczestnicy Marszu Pamięci dotarli do Wodzisławia Śląskiego, którego mieszkańcy ponownie włączyli się w obchody Marszu Śmierci.
Miejskie obchody 78. rocznicy Marszu Śmierci rozpoczęły się po godz. 11:00 na Wilchwach, gdzie grupę piechurów powitał prezydent miasta Mieczysław Kieca wraz z zastępcami Izabelą Kalinowską i Wojciechem Krzyżkiem. Uczestnicy Marszu Pamięci wyruszyli z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego w czwartek, 19 stycznia br. i przeszli ok. 80 km.
Po powitaniu, na czele z Prezydentem oraz organizatorem wydarzenia Robertem Furtakiem marsz ruszył w dalszą drogę, która objęła mogiłę Ofiar "Marszu Śmierci" na Piaskowej Górze, dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim, by zakończyć się przy tablicy upamiętniającej wydarzenia ze stycznia 1945 r. przy ul. Michalskiego. W każdym z powyższych miejsc pamięci odbyło się złożenie kwiatów.
Po oficjalnych obchodach, w sali herbowej oraz multimedialnej Pałacu Dietrichsteinów odbyła się część historyczno-artystyczna. Zgromadzeni goście w ramach III spotkania z historią mogli wysłuchać prelekcji autorów opracowań poświęconych marszowi śmierci - Jana Delowicza z Żor oraz Piotra Hojki, pracownik wodzisławskiego Muzeum. Ponadto odbyła się dyskusja nt. tragicznych wydarzeń z 1945 roku oraz wyświetlono film Gustawa Szepke pt. „Dopisani do listy Schindlera”. Wspomniany dokument przedstawia historię jednego z kilkudziesięciu podobozów KL Auschwitz III - Arbeitslager Golleschau, założonego w lipcu 1942 roku na terenie Fabryki Cementu w Goleszowie pod Cieszynem.