Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Nowy dach w Pałacu Dietrichsteinów

  • Dodano: 2020-12-11 13:15

Wszyscy czekamy na efekty modernizacji XVIII-wiecznego Pałacu Dietrichsteinów. W zabytkowym obiekcie w przyszłości będziemy korzystać między innymi z sali koncertowej, sali audiowizualnej czy części wystawienniczej. Co obecnie słychać na placu budowy? Jak idą prace? Mamy wieści z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta.

 - W Pałacu trwają prace związane z kryciem dachówką połaci dachowych. Wykonano już pokrycie od strony budynku Poczty - przekazuje Artur Wystyrk z Wydziału Inwestycji Miejskich. Przypomnijmy, zaplanowano montaż pokrycia dachowego z dachówki karpiówki w naturalnym kolorze ceglastoczerwonym. - W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z odbudową gzymsów w szczycie ścian Pałacu oraz roboty elektryczne wewnątrz obiektu - dodaje Artur Wystyrk.

Co już zostało zrobione?

Do tej pory wykonano już między innymi takie prace: rozbiórka pozostałych podłóg na parterze budynku, iniekcje ścian budynku, skuwanie wtórnych tynków z elewacji i detali architektonicznych, skuwanie głuchych tynków, demontaż więźby dachowej, zabezpieczenie obiektu przed warunkami atmosferycznymi, wykonanie robót konstrukcyjnych związanych z przebiciami otworów, drzwiowych, budową windy i klatek schodowych.

Jakie prace zostały do wykonania?

Przed wykonawcą jeszcze między innymi: roboty murarskie na poddaszu, montaż instalacji, stałego wyposażenia budynku i wykończenie pomieszczeń, nowej, drewnianej stolarki okiennej, na podstawie najstarszych zachowanych okien, konserwacja zachowanych tynków i detali architektonicznych. Prognozowany termin zakończenia robót to lato 2021 r.

Inwestycja jest możliwa dzięki zdobytemu przez miasto dofinansowaniu ze środków europejskich. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wynosi 11 150 445,72 zł (według pierwotnych umów). To 95% kosztów całej inwestycji. Zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Koszt całkowity remontu wodzisławskiego Pałacu to 11 937 180,23 zł (według pierwotnych umów).

Nowy dach w Pałacu Dietrichsteinów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również