Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Muzeum zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

  • Dodano: 2018-05-15 12:30

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza mieszkańców, pasjonatów historii do udziału w szczególnym wydarzeniu – pożegnaniu Bordynowskiej Pani.

Już niedługo przy dźwiękach dzwonów z pobliskich miejscowości, w obecności pastora, władz Gminy Lubomia oraz dam w strojach z epoki pochowana zostanie ponownie legendarna Bordynowska Pani, na wzgórzu pomiędzy Grabówką a Lubomią, w miejscu, które sama wybrała sobie jeszcze za życia. Wedle legendy jej trumnę, zbitą z prostych desek, wiozły przez pola białe woły. Najnowsze, kompleksowe badania, które przeprowadzono w 2015 roku wykazały jednak, że miejsce nie zostało wybrane przypadkowo – spoczywała tu już dwójka dzieci Bordynowskiej Pani, a i sama trumna była zdobiona i obita aksamitem. Dzięki badaniom enigmatyczna Pani odzyskała też imię i nazwisko – Zofia Eleonora von Bodenhausen oraz twarz zrekonstruowaną na podstawie zachowanej czaszki.

To niezwykłe pożegnanie odbędzie się w niedzielę, 27 maja o godzinie 14:00 w Wiejskim Domu Kultury w Grabówce, przed którym uformuje się kondukt pogrzebowy. Następnie zabytkowy karawan ciągnięty przez konie pojedzie w kierunku Wzgórza. Tam też zobaczy można będzie plenerową wystawę o życiu i pośmiertnych losach Zofii Eleonory.

Więcej na temat Bordynowskiej Pani na: 

http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/sa-juz-pierwsze-ekspertyzy-archeologicznego-odkrycia/

http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/nowa-wystawa-w-muzeum-juz-otwarta

Muzeum zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również