Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Muzeum organizuje ciekawy wykład na dworcu kolejowym

  • Dodano: 2021-07-09 06:30, aktualizacja: 2021-07-08 21:53

„Między piaskiem a wodą - miasta-oazy Szlaku Jedwabnego w pierwszych wiekach naszej ery” - to nazwa wykładu, który dr Kasper Hanus wygłosi 10 lipca o godz. 17:00 na wodzisławskim dworcu kolejowym.

Wydarzenie w ramach Akcji Lato zorganizowała miejska jednostka - Muzeum

Przed około stu pięćdziesięciu laty pochodzący z Górnego Śląska podróżnik Ferdinand von Richthofen (spokrewniony ze słynnym Czerwonym Baronem) ukuł termin Szlak Jedwabny, aby opisać fenomen kontaktów handlowych pomiędzy starożytnymi Chinami a Rzymem. Jednak w świetle najnowszych badań archeologów i historyków nazwa ta nie oddaje w pełni fascynującego krajobrazu kulturowego Azji w pierwszych wiekach naszej ery. Po pierwsze, nie istniał jeden konkretny szlak czy ściśle wytyczona droga łącząca dwie cywilizacje - w praktyce Europa, Azja i Afryka były oplecione gęstą siecią szlaków handlowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Po drugie, jedwab był jednym z wielu produktów, którym handlowano. Do tego, karawanami i statkami przemieszczały się nie tylko towary, ale i religie i idee. Wykład przybliży słuchaczom świat oaz Szlaku Jedwabnego, w szczególności zaginionych miast pochłoniętych przez piaski środkowoazjatyckiej Pustyni Taklamakan. Prezentacja będzie przedstawiać wyniki projektu naukowego "The water, the sand and the folk: understanding the role of water in the social life of the oasis-cities of Shan Shan Kingdom" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Dr Kasper Hanus jest absolwentem studiów magisterskich w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz doktoranckich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W przeszłości pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Uniwersytetu w Sydney oraz stypendysta na Uniwersytetach Harvarda, Hawajów w Manoa oraz Arkansas w Fayetteville. Obecnie pracuje jako komercyjny konsultant ds. zmian klimatu. Specjalista w zakresie archeologii środowiskowej, zwłaszcza relacji pomiędzy człowiekiem a wodą w przeszłości. Uczestnik licznych terenownych badań archeologicznych w Europie, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Wykład odbędzie się w sobotę, 10 lipca, o godz. 17:00 na dworcu kolejowym. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacji można dokonać pod numerem tel. 32 45 525 74 lub mailowo na edukacja@muzeum.wodzislaw.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również