Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego zawita ponownie do Wodzisławia Śląskiego

  • Dodano: 2021-08-31 11:30

Już w niedzielę, 10 października będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie muzycznym. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usłyszymy działa barokowych mistrzów – Telemana i Vivaldiego oraz kompozytorów współczesnych – Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Adama Wesołowskiego. Wszystko to w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Współorganizatorem Festiwalu jest Wodzisławskie Centrum Kultury. 

Program: 

  • Georg Philipp Telemann – Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo
  • Antonio Vivaldi – Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104
  • Grażyna Pstrokońska-Nawratil – L-Sonata na 2 flety i basso continuo
  • Adam Wesołowski – Muzyka Aniołów na flet i klawesyn (prawykonanie)

Wykonawcy:

  • Łukasz Długosz – flet
  • Agata Kielar-Długosz – flet
  • Marek Toporowski – klawesyn

- Tak jak z początkiem wieku XVII uwolnił się ludzki głos i umożliwił powstanie i rozwój monodii, która do dziś pozostaje najpopularniejszą formą muzyki wokalnej, tak wiek XVIII przyniósł kolejną zmianę – uwolnienie muzyki spod dyktatu słowa. Zmiana ta doprowadziła do dynamicznego rozwoju muzyki instrumentalnej, która stała się samodzielnym nośnikiem treści symbolicznych i emocjonalnych. Jej pierwotną, kameralną odmianę reprezentują sonaty triowe rozpisane na dwa instrumenty solowe i basso continuo – ich gorliwymi propagatorami byli najwięksi kompozytorzy dojrzałego baroku – Georg Philipp Telemann i Antonio Vivaldi. Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo Telemanna jest właśnie przykładem tej formy instrumentalnej. Podczas wieczoru zabrzmi także piękny barokowy Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104 Antonia Vivaldiego, zaaranżowany na dwa flety i klawesyn – mówi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski. 

Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w dwóch utworach: L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz w najnowszej kompozycji Adama Wesołowskiego Muzyka Aniołów na flet i klawesyn, która na koncercie w Wodzisławiu Śląskim będzie prawykonana. 

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 
Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.

Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

Koncert odbędzie się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1 o godzinie 18:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorem Festiwalu jest Wodzisławskie Centrum Kultury. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021”.

Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego zawita ponownie do Wodzisławia Śląskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również