Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Kiedy wybrać destylator, a kiedy kolumnę rektyfikacyjną?

  • Dodano: 2023-08-30 13:30

Do domowej produkcji alkoholu potrzebna jest odpowiednia aparatura. Wybór sprzętu zależy od tego, co konkretnie zamierzamy destylować. Kiedy warto zainwestować w kolumnę rektyfikacyjną, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie destylator?

Destylator typu Pot-Still

Jest kilka rodzajów destylatorów do produkcji trunków smakowych, jednak obecnie za jednej z lepszych jest uważany destylator typu Pot-Still. To sprzęt do destylacji prostej. Odparowywanie alkoholu z nastawu zachodzi tylko raz. Po odparowaniu następuje faza skroplenia, tak że początkowo bardzo mocny destylat traci na mocy w trakcie procesu; z reguły destyluje się mocy około 20-35%. W destylacji prostej chodzi jednak nie tyle o samą moc alkoholu, co o zachowanie związków aromatycznych i smakowych.

Intensywność smaku zależy od momentu dokonania cięć frakcji oraz od szybkości destylacji, i większość użytkowników uczy się tego metodą prób i błędów – wraz z doświadczeniem, udaje się otrzymywać coraz lepsze jakościowo trunki oraz pożądane smaki alkoholu. Destylacja prosta w sprzęcie typu Pot-Still sprawdza się przy produkcji alkoholi smakowych, z owoców, zbóż, botaników, jagód, skórek owocowych. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które chcą robić przede wszystkim wódki smakowe, calvadosy, gin, whisky.

Kolumna rektyfikacyjna

Kolumna rektyfikacyjna, dostępna na https://dobrydestylator.pl/, różni się nie tylko wyglądem, ale i przebiegiem procesu destylacji. W kolumnie też dochodzi do odparowania i skraplania cieczy, jednak tylko część zostaje zebrana. Reszta wraca do kolumny i proces zaczyna się od nowa. Po kilkukrotnej destylacji stężenie alkoholu rośnie i można taką metodą otrzymać destylat o mocy 96 procent. Więcej o działaniu przykładowej kolumny rektyfikacyjnej: dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-76.

Kolumna nie tylko podwyższa moc produkowanego alkoholu, ale też usuwa z niego wszelkie smaki i zapachy, tak że otrzymany trunek jest niemal idealnie czysty. Kolumnę warto kupić, jeśli głównym celem jest produkcja nalewek, do których niezbędny jest czysty, neutralny spirytus. Okazjonalnie można kolumny rektyfikacyjnej używać do robienia destylatów owocowych i zbożowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Destylatory są dość drogie, dlatego wiele osób szuka tańszych opcji, co w dłuższej perspektywie okazuje się jednak fatalnym pomysłem. Destylatory ze stali nierdzewnej nie nadają się do produkcji destylatów smakowych wysokiej jakości, a jeszcze gorzej produkcja trunków wygląda na sprzęcie wykonanym chałupniczo, z najtańszych materiałów. Natomiast droższy destylator miedziany do zastosowań domowych ma właściwości bakteriostatyczne i nie ulega korozji. Ponadto miedź, jako pierwiastek czynny, bierze udział w destylacji, dzięki czemu z alkoholu znikają szkodliwe związki, a smak jest dużo bardziej szlachetny.
 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.