Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Hejt - gdzie szukać wsparcia?

  • Dodano: 2021-10-18 06:30, aktualizacja: 2021-10-17 21:12

Jesteś ofiarą lub świadkiem mowy nienawiści? A może Twoje dziecko doświadczyło hejtu? Sprawdź, gdzie szukać pomocy.

Świat wirtualny przeplata się z rzeczywistością. Znajomości zdobywane w szkołach, na uczelniach, czy w pracy często przenoszą się do Internetu, gdzie mamy szansę wymieniać się doświadczeniami i opiniami. Jednocześnie sieć daje użytkownikom więcej swobody oraz poczucie anonimowości, co często prowadzi do agresywnych i krzywdzących zachowań, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Gdzie w takim razie szukać wsparcia?

Jesteś uczniem?

Proszenie o pomoc to akt odwagi. Porozmawiaj z rodzicami lub opiekunami i podziel się z nimi swoimi obawami, a na pewno uzyskasz od nich wsparcie. Do twojej dyspozycji są również nauczyciele oraz pedagog szkolny. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby zwierzyć się osobom dorosłym z twojego otoczenia zawsze możesz skorzystać z telefonów zaufania:

  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Telefon jest bezpłatny i czynny w dni robocze w godzinach od 8:15 do 20:00. Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer - konsultanci skontaktują się z Tobą.

  • 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Jesteś rodzicem?

Poproszenie o pomoc to trudny krok dla większości dzieci. Jeśli twoja pociecha się na to zdecydowała, oznacza to, że obdarza cię zaufaniem. Wysłuchaj jej, zapewnij, że rozumiesz i zrobisz wszystko co w twojej mocy, aby rozwiązać problem. Możesz również zadzwonić pod numer:

  • 800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

Porad szukać można również na Dyżurnet.pl, to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.

Jeśli uważasz to za konieczne zgłoś sprawę na policję. Hejt w Polsce jest karany! #SWDprzeciwkohejtowi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również