14 marca br. w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów odbyła się IV edycja przedszkolnego konkurs gwary śląskiej pn. "Godej po naszymu". Konkurs został zorganizowany w wodzisławskim zabytku przez Publiczne Przedszkole nr 19 w Wodzisławiu Śląskim z Oddziałami Integracyjnymi.
W konkursie wzięło udział 11 uczestników z wodzisławskich przedszkoli. Dzieci recytowały utwory w gwarze śląskiej, m.in. "Skarżypytę", "Samochwałę", "Brele", "Baśka mo taśka" czy "Mit o Dyjdalu i Ikarze". Uczestnicy byli oceniani przez jury w składzie: Sylwia Elsner - główny specjalista ds. szkół podstawowych w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, Ewelina Sokół-Galwas - Ślązaczka Roku 2013, znawczyni śląskiej godki, zwyczajów oraz autorka tekstów po śląsku i Remigiusz Rączka - Ślązak z krwi i kości, kucharz znany z takich programów telewizyjnych jak "Rączka gotuje" czy "Klasztorne smaki Remigiusza Rączki", propagator śląskiej kuchni oraz autor książek o tematyce kulinarnej.
Podczas obrad jury dzieci zapoznały się z przygotowanym specjalnie na tę okazję kącikiem regionalnym, miały możliwość zobaczenia przedmiotów używanych przez poprzednie pokolenia oraz poznania ich nazw w gwarze śląskiej. Przedszkolaki wysłuchały również utworu czytanego w gwarze śląskiej pt. „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy.
Laureaci IV edycji konkursu "Godej po naszymu"
- I miejsce: Magdalena Kubasa za recytację utworu "Mit o Dyjdalu i Ikarze",
- II miejsce: Róża Kleszczewska za wiersz "Brele",
- III miejsce: Aleksander Mendrok za utwór "Gore".
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Cel konkursu
Celem konkursu pn. "Godej po naszymu” jest kształtowanie tożsamości regionalnej oraz popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego, bowiem jak powiedział jeden z członków jury Śląsk będzie istniał, dopóki będziemy pamiętać o swoich korzeniach i pielęgnować śląską godkę.