Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ekologiczna inwestycja w WCK

  • Dodano: 2020-07-24 07:15, aktualizacja: 2020-07-23 11:09

Trwają prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych na budynku Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Na dwóch dachach, o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych, zostanie umieszczonych 136 paneli, dzięki którym wytwarzany będzie prąd elektryczny z energii słonecznej.

Jak będzie wyglądać inwestycja?

W ramach realizowanego zadania WCK wyposażone zostanie w dwie instalacje on-grid, dzięki którym nadwyżki wyprodukowanej energii będą mogły zostać przekazane do sieci energetycznej, by móc ją odebrać później podczas zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Montaż instalacji fotowoltaicznej sprawi, że wodzisławska instytucja kultury zyska własne źródło energii. Oprócz obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Będzie też prowadzony monitoring wydajności zainstalowanych paneli słonecznych.

- Jesteśmy w trakcie inwestycji, która wyposaży Wodzisławskie Centrum Kultury w nowoczesną i ekologiczną instalację. Dzięki środkom z Unii Europejskiej pozyskanym przez miasto Wodzisław Śląski, już niebawem będziemy korzystać z odnawialnych źródeł energii - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Do przeprowadzenia tej inwestycji niezbędna była jednak wcześniejsza termomodernizacja dwóch z trzech dachów budynku WCK wraz z ich przygotowaniem pod montaż instalacji fotowoltaicznej i pracami towarzyszącymi. Prace te placówka przeprowadziła w ubiegłym roku.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu "Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również