Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Do 30 września możesz odwiedzić Basztę

  • Dodano: 2022-09-23 06:30, aktualizacja: 2022-09-22 21:10

W niedzielę, 18 lipca 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie Baszty Rycerskiej na historycznym Grodzisku. Wieża Romantyczna, prawdziwy skarb wodzisławskiej ziemi, odzyskała dawny blask, dzięki czemu turyści ponownie mogą korzystać z tej atrakcji miasta.

Tegoroczny sezon dobiega końca, a wstęp na wieżę widokową zabytku będzie możliwy jedynie do piątku, 30 września. Jest to więc ostatnia szansa, aby wybrać się do tego klimatycznego miejsca.

Opiekun Baszty służy pomocą

Każda zainteresowana osoba, która z bliska chciałby zobaczyć ten historyczny zabytek na Grodzisku oraz wdrapać się po 59 schodach na wieżę widokową może zrobić to bezpłatnie w sezonie wiosenno-jesiennym (do 30 września). W godzinach otwarcia Baszty pomocą służy opiekujący się nią pracownik - Aleksander Bartel. To właśnie u Olka można uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących zabytkowej budowli, interesującej historii tego miejsca oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek o Wieży Romantycznej.

Godziny otwarcia Baszty Rycerskiej

  • poniedziałek: zamknięte
  • wtorek: 12:00-18:00
  • środa: 12:00-18:00
  • czwartek: zamknięte
  • piątek: 12:00-18:00
  • sobota: 10:00-18:00
  • niedziela: 10:00-18:00

Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.

W 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również