Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Dajmy się zauważyć!

  • Dodano: 2018-02-15 08:15, aktualizacja: 2018-02-14 12:03

Okres jesienno-zimowy i towarzyszące mu zmienne warunki atmosferyczne, często mają wpływ na powstawanie zagrożeń w komunikacji drogowej.

Widoczność na drodze to czynnik, który decyduje o wywołaniu zagrożenia. Niewłączenie świateł mijania podczas jazdy to jednak nie jedyne wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Śląscy policjanci przypominają, że zmotoryzowani uczestnicy ruchu powinni liczyć się z dotkliwymi grzywnami również za nieprawidłowe oświetlenie swoich pojazdów.

Śląska drogówka przypomina, iż zgodnie z art. 51 ust 2 ustawy prawo o ruchu drogowym:

  • Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  • W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Ważna kwestią jest to, by właściwie zachowania na drodze, w spójności z rzeczywistością i przepisami, były bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Często, przy intensywnych opadach deszczu, bądź innych czynnikach atmosferycznych, ograniczających widoczność w ciągu dnia, należy włączyć światła mijania, a nie jechać na światłych do jazdy dziennej. Te ostatnie nie mają bowiem swojego odzwierciedlenia z tyłu samochodu, co niejednokrotnie sprawia, że stajemy się po prostu niewidoczni dla kierowców jadących za nami.

Warto także pamiętać, że przepisy zezwalają wyłącznie w jednym przypadku na jazdę na światłach do jazdy dziennej z innymi światłami i tylko w tych pojazdach, które zostały zarejestrowane do dnia 31 grudnia 2009 r. Dotyczy to świateł tylnych pozycyjnych włączonych ze światłami do jazdy dziennej. Po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgielnych, światła do jazdy dziennej muszą się wyłączyć automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, należy uznać połączenie elektryczne za niezgodne z prawem (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, załącznik nr 6, odnośnik nr 45).

Przypominamy, że za stosowanie świateł niezgodnie z przepisami grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Apelujemy o rozsadek oraz wyobraźnię. Dajmy się zauważyć!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również