W Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim 17 osób - jako uzupełnienie kadr policyjnych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa - brało udział w ćwiczeniu pod kryptonimem "EGIDA-21".
W niedzielę, 17 października bieżącego roku zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 roku w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia obronnego pk. „EGIDA-21” w 40 jednostkach organizacyjnych Policji, szczebla wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego, szkołach Policji oraz w Komendzie Głównej Policji, przeprowadzane są ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-21. To największe w powojennej historii Polski ćwiczenia dla osób- rezerw osobowych, niebędących funkcjonariuszami Policji. Ćwiczenia są przeprowadzane od 2014 roku, jednak na terenie wodzisławskiej komendy odbyły się po raz pierwszy. Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczeń jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2021 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz decyzje Komendanta Głównego Policji w sprawie organizacji, przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-21”.
Przebieg ćwiczeń
W Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim ćwiczenia rozpoczęły się punktualnie o godzinie 7:00. Przedsięwzięcie przeprowadzono przy współudziale i ścisłej współpracy z administracją wojskową. W ćwiczeniach wzięło udział 17 rezerwistów. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwało łącznie 31 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KPP Wodzisław Śląski. Kierownikiem ćwiczeń był Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim, podinspektor Wiesław Dryja. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie gotowości do działania w jednostkach organizacyjnych Policji, przewidzialnych do militaryzacji, które stanowi istotny element doskonalenia działań Policji w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa.
Tematy szkoleniowe obejmowały między innymi: tematykę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ochrony informacji niejawnych, zasad używania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, zakresu prowadzenia ochrony i obrony obiektów policyjnych oraz szczególnej ochrony i obrony obiektów administrowanych przez podmioty systemu obronnego państwa, podstawy prawne działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby. Wykłady, jak również ćwiczenia praktyczne zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wodzisławskiej komendy. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnemu. Przebiegowi ćwiczeń przyglądali się zewnętrzni obserwatorzy.
Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021 - 2035.