Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

By było bezpiecznie nad wodą!

  • Dodano: 2024-07-09 11:45

Letnia pogoda sprawia, że chętnie wybieramy wypoczynek nad wodą. Zadbajmy, by był to wypoczynek nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny. O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" przypominają dzielnicowi, którzy kontrolują zbiorniki wodne.

Policjanci na kąpieliskach wodnych

Wodzisławscy policjanci regularnie odwiedzają kąpieliska wodne, które znajdują się na terenie powiatu wodzisławskiego. Mundurowi na kąpielisku przy Ośrodku Rekreacyjnym "Balaton" przypominali najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku, edukowali i apelowali o odpowiedzialny wypoczynek nad wodą. W ramach letniej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promowali ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą. policyjną akcję Stróże prawa sprawdzali też, czy plażowicze korzystają z miejsca wyznaczonego do kąpieli.

Aby wypoczynek był bezpieczny, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad specjalnie opracowanego przez policjantów Dekalogu bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych!

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci!

Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

3. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody!

Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

4. Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody, ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych!

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!

Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.

6. Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok!

Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu
pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych!

Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.

8. Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego!

Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

9. Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych!

Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.

10. Nie wchodź rozgrzany do wody!

Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Wodzisław Śląski / fot. KMP Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również