Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Apel w sprawie afrykańskiego pomoru świń

  • Dodano: 2018-04-16 15:00

W związku z wystąpieniem na terenie całej Polski zagrożenia afrykańskim pomorem świń Wojewoda Śląski wprowadza na terenie województwa śląskiego działania zapobiegawcze, w tym monitorowanie zagrożenia. Jednym z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików.

W związku z powyższym prosimy mieszkańców, w przypadku odnalezienia padłych dzików i ich szczątków o niezwłoczne powiadomienie o tym fakcie:

Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wodzisławiu Śląskim
(w godzinach pracy starostwa pod numerem telefonu: 32 412 09 72, 32 412 09 79)

Numery całodobowe: tel. 32 453 93 93, kom. 693 506 033

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia jego odnalezienia przez właściwe służby,
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia,
  • podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu).

Jednocześnie informujemy, że w opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażania chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz poprzez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).

źródło: pismo wojewody śląskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również