Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Akt oskarżenia dla nieuczciwego agenta ubezpieczeniowego

  • Dodano: 2022-04-21 07:00, aktualizacja: 2022-04-20 20:34

Wodzisławscy policjanci prowadzili pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie oszustw ubezpieczeniowych.

Wodzisławscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadzili pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie oszustw ubezpieczeniowych. Śledztwo obejmowało cztery główne wątki: grupowych ubezpieczeń na życie, obowiązkowych ubezpieczeń OC dla posiadaczy pojazdów, dobrowolnych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych i nieruchomości oraz przywłaszczenia składek ubezpieczeniowych na szkodę towarzystwa ubezpieczeń, a także podrobienia podpisów poręczycieli na ugodzie zawartej z towarzystwem ubezpieczeń. Postępowanie dotyczące ubezpieczeń na życie pierwotnie było prowadzone jako odrębne dochodzenie, zostało wszczęte w oparciu o operacyjne informacje wodzisławskich śledczych.

Przebieg zdarzeń

Policjanci ustalili, że 54-letni agent ubezpieczeniowy prowadził na terenie Wodzisławia Śląskiego działalność gospodarczą przez wiele lat, a jego agencja cieszyła się liczną klientelą. Z początkiem 2010 roku podejrzany przestał regularnie rozliczać się z towarzystwem ubezpieczeniowym, generując zadłużenie w wysokości ponad 150 tys. złotych.  W 2012 roku towarzystwo ubezpieczeniowe wypowiedziało mu umowę agencyjną, co wiązało się z brakiem możliwości dalszego świadczenia usług agencyjnych. Wówczas nieuczciwy agent ubezpieczał na życie ponad 200 osób, które w dalszym ciągu wpłacały mu comiesięczne składki ubezpieczenia na życie i były przekonane o ciągłości ubezpieczenia. Niektórzy z pokrzywdzonych opłacali składki przez 7 lat. Podejrzany w dalszym ciągu zawierał w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów, a także dobrowolnego ubezpieczenia pojazdów mechanicznych i nieruchomości. Preparował polisy i przywłaszczał wpłacane składki.

W ramach prowadzonego śledztwa policjanci przesłuchali kilkaset osób i zebrali dowody bezsprzecznie wskazujące na winę podejrzanego. Po przedstawieniu mu pierwszych zarzutów mężczyzna zaczął się ukrywać przed organami ścigania i był poszukiwany przez Policję na podstawie wydanego za nim listu gończego. 18 maja 2021 roku 54-latek został zatrzymany przez wodzisławskich mundurowych i trafił do aresztu. Usłyszał od prokuratora łącznie 150 zarzutów oszustw ubezpieczeniowych, do których popełnienia się nie przyznał. Przeciwko mężczyźnie został skierowany do sądu akt oskarżenia. Mieszkańcowi powiatu wodzisławskiego grozi 8 lat więzienia, jednak kara może być surowsza, ponieważ nieuczciwy agent z oszustw uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.