Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

68. rocznica Powstania Warszawskiego - zawyją syreny

  • Dodano: 2012-07-31 15:00

Dla uczczenia 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w środę, 1 sierpnia br., na terenie miasta włączone zostaną syreny alarmowe.

Syreny zostaną uruchomione około godziny 17:00. Emitowany w tym czasie dźwięk ciągły trwający 3 minuty oznacza "Odwołanie alarmu". Będzie to jednocześnie okazja do przetestowania sprawności syren wykorzystywanych w systemie ostrzegania ludności. W przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, test nie odbędzie się.

O uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego apeluje m. in. Instytut Pamięci Narodowej:

Walka o byt niepodległościowy, którego symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach narodu i państwa polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy Kolumbów rocznik 20. chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić, była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej, czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w trzech powstaniach – czytamy w wystosowanym przez Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr. Andrzeja Drogonia okolicznościowym piśmie.

IPN apeluje o nadanie rocznicy odpowiedniej oprawy:

Pragniemy, aby w rocznicę godziny "W" na minutę zamarł w naszych miastach i wioskach ruch uliczny, abyśmy mogli w chwili zadumy pochylić się nad wszystkimi, którym jesteśmy to winni! Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o gdzie 17:00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się też z propozycją wywieszenia flag narodowych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.