Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

10 lat Żłobka Miejskiego

  • Dodano: 2021-11-02 06:30, aktualizacja: 2021-11-01 21:35

Żłobek Miejski nr 1 w Wodzisławiu Śląskim niedawno świętował swoje 10-lecie. Wodzisławska placówka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców najmłodszych mieszkańców miasta.

O działalności żłobka, jego początkach i planach na przyszłość opowiedziała Barbara Buława, dyrektor placówki.

Żłobek mieści się na os. XXX-lecia 61 w jednym ze skrzydeł Publicznego Przedszkola nr 18. Jest jedyną taką placówką w Wodzisławiu Śląskim, a swoją działalność rozpoczął w październiku 2011 roku. Jego początki były jednak trudne.

- Mogliśmy przyjąć 30 dzieci, chętnych było niewielu. Musieliśmy pozyskać zaufanie rodziców,
aby chcieli przysyłać dzieci do żłobka oraz, aby miejsce to mogło zaistnieć na mapie miasta. Z perspektywy czasu stwierdzam, że bardzo dobrze nam się to udało. Chętnych mamy bardzo wielu - wspomina Barbara Buława, która pełni funkcję dyrektora tej placówki od początku jej istnienia.

W tej chwili żłobek dysponuje miejscami dla 50 dzieci. Przyjmowane są maluchy od 5 miesiąca do
3 roku życia, a w szczególnych przypadkach do 4 lat. Mimo codziennej rutyny każdy dzień w
placówce jest inny. W zależności od pory roku oraz możliwości rozwojowych dziecka opiekunowie
dobierają odpowiednio aktywności są to, m.in. spacery, język angielski, rytmika, ćwiczenia
logopedyczne, sensoplastyka oraz inne formy edukacji przez zabawę.

- Zapewniamy w swoich działaniach dobrą współpracę z rodzicami, środowiskiem społecznym
poprzez organizację różnorodnych przedsięwzięć, co w ostatnim roku było nieco utrudnione ze
względu na pandemię. Pracownicy pracują według ustalonego harmonogramu i na stałe przypisani są do konkretnej grupy, by dać dzieciom poczucie komfortu i bezpieczeństwa oraz możliwość budowania relacji - mówi Barbara Buława.

Dzień maluchów w żłobku

Maluchy rozpoczynają dzień od zabaw dowolnych, kontaktów z rówieśnikami, czytania książek i
słuchaniu muzyki, które trwają do godziny 8:30, kiedy to podawane jest śniadanie. Po posiłku organizowane są zajęcia rozwojowe wynikające z miesięcznych planów pracy dostosowanych do możliwości rozwojowych dziecka. Kolejnym punktem dnia jest obiad oraz drzemka, po której dzieci udają się na podwieczorek. Reszta dnia maluchom upływa na dalszej zabawie w małych zespołach, aż do odbioru przez rodziców.

- Największym wyzwaniem jest indywidualne podejście do każdego dziecka, podążanie za jego potrzebami. Myślimy, że udaje nam się to osiągnąć dzięki małym grupom, odpowiedniej ilości wykształconego personelu oraz współpracy z rodzicami, bez której nie wyobrażamy sobie optymalnego funkcjonowania placówki.
Przez 10 lat dążono do poprawy funkcjonalności i estetyki pomieszczeń oraz otoczenia żłobka.
Obecnie sale dziecięce wyposażone są w kolorowe meble, łóżeczka, krzesełka do karmienia,
bujaczki, przewijaki, akcesoria do zabawy, pomoce dydaktyczne, które posiadają atesty i certyfikaty. Wyposażenie żłobka zapewnia dzieciom warunki komfortowego pobytu oraz bezpieczeństwa.

- Przez lata wzbogaciliśmy bazę placówki. Na uwagę zasługują aplikacje sensoryczne, które
umieszczono w przejściach pomiędzy salami, służące do rozwoju wszystkich zmysłów dziecka. Posiadamy także tarasy wyposażone w sprzęt do zabaw ruchowych: zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, samochody, jeździki, rowerki, plac zabaw z piaskownicą i urządzeniami małej architektury, które pozwalają dzieciom atrakcyjnie spędzać czas na zewnątrz. Na wyposażeniu żłobka mamy także 6 osobowe wózki, którymi maluszki wyruszają na spacery po okolicy. Ulubionym miejscem spacerowym są Trzy Wzgórza - kontynuuje dyrektor.

Żłobek Miejski nr 1 w Wodzisławiu Śląskim jest prężnie rozwijającą się placówką. Cieszy się  zaufaniem opiekunów najmłodszych wodzisławian. Atutem są dobrze wyposażone pomieszczenia oraz kompetentna i zaangażowana kadra, która nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach i snuje plany na przyszłość.

- Pragniemy, aby żłobek postrzegany był jako placówka bezpieczna, przyjazna dzieciom, rodzicom i pracownikom, a także był otwarty na ich potrzeby oraz przeciwdziałał izolacji społecznej i nietolerancji. Chcemy stosować aktywne metody pracy, nowatorskie rozwiązania gwarantujące wysoką jakość pracy żłobka oraz proponować ofertę edukacyjną stwarzającą twórcze warunki pracy, które pozwolą na rozwijanie umiejętności, kształtowanie samodzielności oraz wartości moralnych wychowanków. Nadal zamierzamy uwzględniać w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego oraz dbania o bazę, wyposażenie, estetykę pomieszczeń i otoczenia, które wpływają na wysoki poziom pracy.

Wszelkie informacje dotyczące warunków przyjęcia dzieci oraz naboru znajdują się na stronie
internetowej placówki
.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również