Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

W jaki sposób szukać pracy w Rybniku?

  • Dodano: 2022-07-18 14:45

Rybnik to ważny ośrodek przemysłowy w którym działają duże firmy o specjalizacji energetycznej i górniczej. Poszukując dobrze płatnej pracy warto zwrócić uwagę głównie na oferty przedsiębiorstw, które działają w tych sektorach lub zajmują się prowadzeniem usług dla większych podmiotów. Na terenie miasta działa także wiele małych i średnich firm w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie. W jaki więc sposób efektywnie szukać tam pracy? Podpowiadamy.

W jakich branżach najłatwiej o pracę w Rybniku?

Ogromny deficyt pracowników można zaobserwować zwłaszcza w branży budowlanej. Potrzebne są głównie osoby do prac fizycznych. Wiele firm bardzo chętnie zatrudni także specjalistów, którzy posiadają konkretne umiejętności. Duże zapotrzebowanie jest między innymi na blacharzy i dekarzy budowlanych. Specjaliści są potrzebni w nieco mniejszym stopniu, ale wciąż można natrafić na ogłoszenia w których pracodawca poszukuje inżyniera, inspektora albo kierownika budowy. W tych zawodach można liczyć na bardzo dobre zarobki. Nieustannie potrzebni są także operatorzy ciężkiego sprzętu budowlanego, a więc głównie koparek i ładowarek, a także dźwigów.

W Rybniku, w branży usługowej działa bardzo duża ilość firm. Nic więc dziwnego, że nieustannie jest duże zapotrzebowanie na takie osoby jak sprzedawca, kosmetyczka, fryzjer i inne. Zwykle nie są to dobrze płatne zawody, ale nieustannie są wolne wakaty, więc osoby, które długo pozostają bez pracy mogą bez trudu znaleźć zatrudnienie na stałe. Warto także zauważyć, że branża usług medycznych w tym mieście potrzebuje głównie dobrych specjalistów. W tym przypadku zarobki są znacznie większe, ale tylko nieliczne osoby spełniają określone potrzeby pracodawców. W mieście działa wiele prywatnych placówek medycznych, więc przez cały czas utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników. Potrzebni są tam głównie lekarzy różnych specjalizacji oraz psycholodzy i psychoterapeuci.

Warto także zwrócić uwagę na branżę energetyczną. Pracę w Rybniku można tam znaleźć głównie w dużych firmach zajmujących się produkcją energii na potrzeby firm i osób prywatnych. Potrzebni są specjaliści i inżynierowie oraz projektanci sieci elektrycznych. W przypadku tych stanowisk wymogiem koniecznym jest wieloletnie doświadczenie. Warto także zauważyć, że również małe i średnie firmy potrzebują osób w tej branży. Tutaj wymogi są nieco mniejsze. Mniejsze przedsiębiorstwa skupiają się na odnawialnych źródłach energii. Głównie sprzedają oraz zajmują się montażem fotowoltaiki i innych urządzeń do bez produkcji ciepła, głównie dla domów jednorodzinnych. Wolne wakaty można znaleźć głównie na stanowiskach związanych z bezpośrednią sprzedażą i kontaktem z klientem, a więc w formie przedstawiciela handlowego. Ogłoszenia o pracę dotyczą także stanowisk związanych z pracą fizyczną, głównie przy montażu urządzeń. Potrzebni są także doświadczeni elektrycy oraz projektanci instalacji fotowoltaicznych.

Gdzie szukać dobrej pracy w Rybniku?

Atrakcyjne oferty pracy w Rybniku można znaleźć w lokalnej prasie oraz na stronie urzędu pracy. Wielu pracodawców zamieszcza ogłoszenia głównie w internecie. Aby nie przegapić ciekawych ofert warto obserwować jeden z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych z ofertami pracy, czyli GoWork. Sprawdź jak łatwo za pośrednictwem tej strony internetowej znaleźć ciekawe ogłoszenia. Istotną zaletą korzystania z tego portalu jest także to, że o praktycznie o każdej firmie można poznać szczegółowe opinie osób, które obecnie lub w przeszłości tam pracowały.

Jak szukać pracy bez doświadczenia w Rybniku?

Przy większości ofert o pracę można spotkać się z informacją, że pracodawca wymaga przynajmniej kilkuletniego doświadczenia. Są jednak i takie ogłoszenia, gdzie nie jest ono wymagane. Zwykle taka oferta skierowana jest do osób zaraz po studiach, a więc z wyższym wykształceniem. Poszukując dobrze płatnej pracy w której istnieją wyraźne perspektywy rozwoju, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na branżę IT. Mimo tego, że takich ogłoszeń w Rybniku jest niewiele, to jednak pojawiają się co pewien, regularny odstęp czasu. Skierowane są one głównie do juniorów, którzy chcą rozpocząć swoją karierę i rozwinąć umiejętności w małej firmie informatycznej. Dla wielu osób jest to doskonały start do tego, aby w przyszłości znaleźć dobrze płatne stanowisko w większej firmie z dobrymi referencjami i już nabytym w ten sposób doświadczeniem.

Bardzo duże zapotrzebowanie jest na kierowców zawodowych w branży transportowej. Pracodawcy w niektórych przypadkach nie wymagają nawet doświadczenia, ale warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy kategorii C+E.  Największe zarobki dotyczą tranzytu międzynarodowego. Na rybnickim rynku pracy możemy znaleźć co najmniej kilka takich ofert, ponieważ w obrębie miasta działa wiele firm świadczących takie usługi. Ze względu na to, że niewiele osób spełnia wymogi pracodawcy i niechętnie wiąże się z umową na dłuższy czas, poziom wynagrodzeń dla kierowców ciężarówek i innych pojazdów transportowych jest obecnie bardzo wysoki.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.