Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Sygnalizacja w systemach automatyki

  • Dodano: 2018-10-05 09:45

Automatyka przynajmniej w niektórych przypadkach byłaby bezużyteczna bez sygnalizatorów. Nie wszystkie systemy mają na celu automatyczne wyzwolenie określonego działania, a jedynie mają informować o osiągnięciu pewnego stanu. W tym celu można zastosować sygnalizatory optyczne, dźwiękowe lub oba jednocześnie.

Sygnalizator – bardziej skomplikowany, niż się wydaje
W większości przypadków samo wyzwolenie działania sygnalizatora to za mało, aby w ogóle mówić o skuteczności. Światło powinno być odpowiednio jasne i mieć precyzyjnie określony kolor, by wykluczyć błędne odczytanie stanu, a dźwięk powinien mieć odpowiednią głośność i częstotliwość, by zapewnić słyszalność nawet w bezpośrednim sąsiedztwie głośnych maszyn na halach produkcyjnych. Sygnalizatory są więc opracowywane bardzo drobiazgowo, z uwzględnieniem wielu różnych czynników mogących zakłócić ich pracę lub odbiór sygnałów. To, że z zewnątrz wszystkie wyglądają dość prosto i nieskomplikowanie, jest właśnie znakiem dopracowania ich do doskonałości.

Ważne cechy sygnalizatora
Doradcy serwisu automatykasklep.com.pl podkreślają, że nie tylko czytelność i jednoznaczność sygnału ma duże znaczenie. Bardzo często ważniejszy jest sposób montażu. Niektóre sygnalizatory mają standardowy gwint 30 mm do montażu bezpośrednio na maszynach, ale i tak normą jest w tych przypadkach dołączanie całkiem bogatego zestawu przejściówek i akcesoriów montażowych. Inne z kolei sygnalizatory, na przykład te montowane na ścianach lub sufitach, muszą dawać możliwość trwałego zawieszenia, ale także prostego i szybkiego wyprowadzenia przewodów w taki sposób, by nie doszło do ich uszkodzenia.

Poza tym sygnalizator powinien być trwały i odporny na niekorzystne warunki. Zwykle z oczywistych względów umieszczony jest w miejscu eksponowanym, stąd zagrożenie czy to uszkodzeniem mechanicznym, czy zachlapaniem jest znaczne i odpowiednio do tych ryzyk należy dobrać właściwie zabezpieczone urządzenie. W tym miejscu warto wspomnieć też o detektorach ze zintegrowanymi sygnalizatorami – te muszą być z przyczyn technicznych mocowane w ściśle określonej przestrzeni, wtedy zaś trzeba zrobić wszystko, by zapewnić widoczność i słyszalność sygnalizacji uruchomionej przez czujniki.

Dlaczego to tyle kosztuje?
Sygnalizatory są dość kosztownymi elementami układów automatyki i kontroli. Wynika to właśnie z konieczności zapewnienie ich odpowiedniej budowy gwarantującej łatwość montażu i bezawaryjną eksploatację. Stosowanie lepszych materiałów i trwalszych układów elektronicznych przekłada się na cenę, ale doświadczenie pokazuje, że to właśnie sygnalizatory są tymi elementami automatyki, które najrzadziej się psują lub wymagają prac konserwacyjnych, więc oszczędzanie na nich wydaje się raczej kiepskim pomysłem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.