Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Suplementy dla koni - jak zadbać o zdrowie tych pięknych zwierząt?

  • Dodano: 2019-10-08 12:45

Suplementy dla koni jak cała kategoria żywienia tych zwierząt są bardzo rozbudowanym zagadnieniem. Istnieje bowiem wiele badań prowadzonych w warunkach laboratoryjnych, a także część wykonywanych na żywych zwierzętach. Wyniki tychże badań są publikowane, a społeczność właścicieli rozpoczyna nad nimi dyskusję. 

Suplementy dla koni - czy są potrzebne?

Niestety nie można dać tu prostej odpowiedzi twierdzącej, ani przeczącej. Wszystko bowiem zależy   od co najmniej kilku czynników. Pierwszym z nich są oczywiście realne problemy koni. Jeśli te cierpią na brak energii, czy są w trakcie szczególnego okresu to wówczas suplementy dla koni mogą być bardzo przydatne. Nie do końca ma jednak sens kupowanie i rozpoczynanie suplementacji bez rozpoznania schorzenia lub wyraźnego wskazania przez lekarza weterynarii. 

Suplementy dla koni - pozytywne skutki stosowania

Przy rozważaniu podjęcia suplementacji należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. W tej pierwszej grupie z całą pewnością znajdą się zalety takie jak: uzupełnienie niedoborów witamin, makro- i mikroelementów, uzupełnienie niepełnowartościowej diety, pomoc w rekonwalescencji np. po przebytej chorobie, wspomaganie organizmu ciężarnej klaczy lub tej karmiącej, uzupełnienie ważnych substancji w okresach silnych upałów jak i w okresie zimowym, gdzie dostęp do pastwisk może być znacznie utrudniony. Jako pozytywny skutek podawania suplementów dla koni wymienia się również lepsze funkcjonowanie ich stawów. Najnowsze badania wskazują na faktyczną poprawę pracy stawów po podawaniu odpowiednich suplementów. Warto zaznaczyć, że suplementy podaje się zazwyczaj koniom młodym, będącym w fazie ciągłego rozwoju, a także tym starszym. To właśnie u nich ruchomość zaczyna słabnąć. 

Negatywne skutki suplementacji

Czy istnieją skutki uboczne stosowania suplementów dla koni? Oczywiście, że tak. Jednak nie można wrzucić wszystkich preparatów do jednego worka. Jeśli produkt jest podawaniu niezgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu lub niezgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii to można spodziewać się komplikacji. Podobnie jak w przypadku podania suplementów dla koni o niepotwierdzonym działaniu lub wybranym bardziej z przypadku niż po dokładnej analizie składu. 

Suplementy dla koni - wybierz dobre!

Niezwykle ważne jest wybieranie suplementów zgodnie z potrzebami zwierząt. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy merytorycznej to najlepiej jest skonsultować swoją decyzję z przedstawicielem firmy np. https://vital.sklep.pl/suplementy który może pochwalić się obszerną wiedza z tego zagadnienia. Zaleca się także zasięgnięcie opinii u weterynarza specjalizującego się w tematyce koni. Tylko wtedy będzie się w stanie wybrać suplement, który sprosta stawianym oczekiwaniom i będzie bezpieczny w stosowaniu. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.