Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Rozpuszczalniki organiczne - przydatne w walce z brudem

  • Dodano: 2018-05-07 14:30

Przy pracach domowych, remontowych, czy budowlanych zawsze powinniśmy mieć pod ręką rozpuszczalnik. Ciężkie ubrudzenia są czasem możliwe do usunięcia tylko za pomocą rozpuszczalnika. Warto jednak wiedzieć, jaki wybrać rozpuszczalnik, aby nie uzyskać odwrotnego efektu.

Do czego służą rozpuszczalniki organiczne?
Rozpuszczalniki organiczne, jak sama nazwa wskazuje służą do rozpuszczania określonej substancji. Oznacza to, że usuwają one zabrudzenia. Jest to ich główna funkcja. Wato jednak wiedzieć, że w zależności jakie zabrudzenie chcemy usunąć, potrzebny do tego jest odpowiedni rozpuszczalnik. Różnią się one przede wszystkim tym, że są mniej lub bardziej agresywne. Oznacza to, że posiadają różną siłę rozpuszczania. Oczywistą rzeczą jest, że na przykład do czyszczenia części samochodowych potrzebny będzie silniejszy rozpuszczalnik, niż do czyszczenia delikatnych rzeczy.

Dobór odpowiedniego rozpuszczalnika organicznego pozwoli nam bezpiecznie usunąć zabrudzenie i uniknąć ewentualnych szkód, które mogą być nim spowodowane. Najczęstszą sytuacją w jakiej stosuje się rozpuszczalniki jest remont, czy budowa. W takich przypadkach bardzo łatwo o niechciane zabrudzenia, które trzeba koniecznie usunąć. Aby dobrać odpowiednie rozpuszczalniki najlepiej jest poradzić się ekspertów, które takie rozpuszczalniki produkują. Odpowiedzą oni nam na wszystkie pytania i pomogą wybrać najlepszy rozpuszczalnik, który z łatwością usunie zabrudzenie i nie spowoduje jeszcze większych zabrudzeń, czy szkód. Bardzo ważne przy użyciu rozpuszczalników jest również odpowiednie obchodzenie się z nimi. Jeśli zamierzamy użyć rozpuszczalnika powinniśmy przede wszystkim osłonić inne, pozostałe rzeczy, a użycie jego powinno odbywać się przez jakiś materiał, szmatkę czy inne akcesoria, które do tego służą.

Przykładowy rozpuszczalnik organiczny – octan etylu
Rozpuszczalniki organiczne można podzielić na grupy. Są to : alkohole, estry, etery glikolu etylenowego, etery glikolu propylenowego, glikole, ketony i inne. Octan etylu zaliczany jest do grupy estrów. Estry powstają w wyniku działania kwasu na alkohol, a taka reakcja nazywa się estryfikacją. Sam octan etylu, z racji tego, że jest rozpuszczalnikiem służy do usuwania zabrudzeń. Najczęściej stosuje się go jako rozpuszczalnik do farb, lakieru do paznokci, klejów, nitrocelulozy, tworzyw sztucznych, żywic winylowych, żywic estrowych, herbicydów, olejów, tłuszczów. Stosowany jest również jako składnik olejów zapachowych, a także w przemyśle spożywczym jako dodatek aromatyzujący do żywności oraz jeden ze składników kawy bezkofeinowej. Jak widać nie wszystkie rozpuszczalniki organiczne służą tylko i wyłącznie do rozpuszczania silnych zabrudzeń. Aby mógł być używany jako składnik określonej rzeczy musi spełniać oczywiście pewne wymogi. Warto również wspomnieć, że octan etylu jest bezbarwny i ma przyjemny, nawet owocowy zapach. Można go zaliczyć do rozpuszczalników o małej toksyczności, jednakże jak większość rozpuszczalników organicznych działa drażniąco. Nie powinniśmy pozwolić zatem, aby żaden rozpuszczalnik organiczny nie dostał się do naszych oczu, ust, czy nosa. Są to wrażliwe części ciała, które po zetknięciu z jakimkolwiek rozpuszczalnikiem mogą dawać nieprzyjemny dyskomfort lub może nawet wystąpić zapalenie, czy zatrucie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.