Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego na to samo stanowisko?

  • Dodano: 2015-09-18 12:00, aktualizacja: 2015-12-11 09:12

Po nowelizacji Kodeksu pracy zmieniło się wiele. Część zmian dotyczy uprawnień rodziców, którzy dotychczas nie mogli korzystać z długich urlopów pozwalających na osobiste sprawowanie opieki na dzieckiem. Dziś możliwości jest wiele. Poza podstawowym urlopem macierzyńskim, który był dostępny dla rodziców przed nowelizacją Kodeksu, mowa również o dodatkowym urlopie macierzyńskim czy też urlopie rodzicielskim.

Zmiany w zakresie urlopów nie spowodowały jednak, że pracownicy, a głównie pracownice, nie obawiają się już o swoje stanowiska pracy. Problem z tzw. „umowami śmieciowymi” i trudną sytuacją na rynku pracy sprawia, że wiele kobiet zwleka z podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka. Czy po urlopie, np. macierzyńskim, pracownica może wrócić do zakładu pracy bez obaw?

Z jakich urlopów mogą skorzystać rodzice?

Nowelizacja Kodeksu pracy przyniosła wiele zmian. Główna dotyczy możliwości podzielenia się przez rodziców opieką nad dzieckiem lub wspólnego opiekowania się potomkiem. Rodzice mogą skorzystać z wielu rodzajów urlopów związanych z wychowaniem dziecka:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu wychowawczego,
  • urlopu ojcowskiego – jak sama nazwa wskazuje, jest on zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – dotyczy on pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie.

W praktyce na urlopach związanych z macierzyństwem rodzice mogą przebywać od kilku tygodni do nawet roku.

Powrót do pracy. Czego oczekiwać?

Jeżeli jesteś matką, która zamierza po wykorzystaniu np. urlopu macierzyńskiego powrócić do zakładu pracy, to powinnaś wiedzieć, na co możesz liczyć. Zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy, pracodawca powinien zadbać o to, byś – po urlopach związanych z macierzyństwem – wróciła do pracy na dotychczasowe stanowisko.

Zdarza się, że powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko nie jest możliwy. Sytuacja taka może mieć miejsce choćby wówczas, gdy pracodawca zdecydował się zatrudnić innego pracownika na twoje miejsce. Nie należy to do rzadkości, bo pracodawca – jako właściciel firmy – musi dbać o swoje interesy, musi również pamiętać o tym, by prawidłowo rozplanować pracę. W praktyce zatem – po powrocie choćby z urlopu macierzyńskiego – nie zawsze musisz wrócić na swoje stanowisko pracy. Co wówczas?

Jeżeli nie ma możliwości, abyś wróciła na dotychczasowe stanowisko, to twój pracodawca powinien zagwarantować ci stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu. Inną możliwością jest zaoferowanie tobie innego stanowiska, które będzie odpowiadać twoim kwalifikacjom zawodowym - dodaje specjalista z serwisu Praca Rybnik. 

Warto też pamiętać o wynagrodzeniu – nie powinnaś zarabiać mniej, bo ustawodawca wymaga, by pracodawca zaoferował ci pensję w takiej wysokości, jakbyś nie korzystała z urlopu związanego z macierzyństwem. Nie powinnaś zatem martwić się o swoje stanowisko pracy po urodzeniu dziecka i podjęciu decyzji o kontynuowaniu kariery zawodowej.

Jeżeli wracasz do pracy i nie możesz liczyć na pomoc swoich rodziców w wychowaniu dziecka, to sprawdź, kogo lepiej zatrudnić opiekunkę do dziecka czy guwernantkę. 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-rybnik.info

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego na to samo stanowisko?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.