Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Parapodium - nowoczesny wózek inwalidzki

  • Dodano: 2018-02-08 15:30, aktualizacja: 2018-02-12 12:39

Wózek inwalidzki kojarzy się najczęściej, jako plastikowe krzesełko z dwoma dużymi kółkami. Medycyna nie została jednak w tyle i współcześnie proponuje całkiem nowe wózki.

Paraliż nie musi być wyrokiem
Na wózkach inwalidzkich poruszają się głównie ludzie starsi, którzy mają poważne problemy z poruszaniem się o własnych siłach. Niekiedy jednak „przykute” do wózka zostają osoby młode, jak i w średnim wieku. Dla części z nich jest nadzieja na skuteczną rehabilitację. Potrzeba do tego głównie chęci, motywacji i sprzętu.

Szczególnie ten ostatni jest niezwykle istotny. Nawet najbardziej zmotywowany niepełnosprawny, nie poradzi sobie bez specjalistycznych urządzeń. A dostęp do nich, na szczęście, jest coraz powszechniejszy.

Parapodium – wózek inwalidzki na miarę XXI wieku
Parapodium to ogólna nazwa na urządzenia, służące do rehabilitacji. Umożliwiają one samodzielne, bezpieczne i wygodne stanie bez użycia rąk. Mają duże znaczenie w procesie rehabilitacji, bowiem umożliwiają pacjentowi samodzielne poruszanie się bez pomocy innych osób. Oprócz tego pacjent utrzymuje pozycję pionową, co jest ważne przy rehabilitacji paraliżu.
Jednym z rodzajów parapodium jest pionizator mobilny. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak wózek inwalidzki, któremu doczepiono mnóstwo części. Jednak jego wygląd nie ma tu nic do rzeczy, liczą się przede wszystkim zalety jego stosowania. Przede wszystkim dzięki temu urządzeniu, może samodzielnie się poruszać. A nad zwykłym wózkiem inwalidzkim parapodium ma jedną zasadniczą przewagę – pozwala przyjąć pozycję stojącą.

Dzięki temu osoba niepełnosprawna staje się bardziej samodzielna. Nie potrzeba już pomocy opiekuna, by sięgnąć wysoko leżący przedmiot. Pionizator mobilny to bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala użytkownikowi na większą wygodę. Nie musi on przebywać bez przerwy w pozycji siedzącej – gdy tylko tego zapragnie może, przy pomocy pilota, wyprostować się.

Nie taki zwykły sprzęt
Parapodium nie tylko wpływa na proces rehabilitacji i wygodę niepełnosprawnego, ale także jest całkiem praktycznie wyposażonym urządzeniem. Rama stalowa i tapicerka z ekoskóry zapewnią pożądaną wygodę. Z kolei zagłówek z regulacją wysokości, stabilizujący pas biodrowy z regulacją długości, uchylne podłokietniki z regulacją wysokości czy regulowany uchwyt kolan pozwolą idealnie dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Łatwy i szybki demontaż parapodium to kolejna zaleta, którą docenią osoby kochające dalekie podróże. Ponieważ niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia z życia towarzyskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.