Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Owocna kariera zawodowa - od czego zacząć?

  • Dodano: 2018-10-22 13:45

Wchodząc na rynek pracy, nie do końca wiemy czego się spodziewać. Zdarza się, że rzeczywistość różni się od oczekiwań, co jest częstą przyczyną rozczarowań. Jedno jest pewne: nasza ścieżka zawodowa nie może być dziełem przypadku, a dobrze zaplanowaną strategią. Jak wejść na rynek pracy, kiedy brakuje nam doświadczenia?

Największe wyzwanie: wyznaczenie kierunku

W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju w każdej dziedzinie. Dostęp do wiedzy i samodzielne dokształcanie się są na wyciągnięcie ręki. Mimo że jest to niewątpliwa zaleta obecnej ery, może sprawić, że trudno będzie nam obrać jeden, właściwy kierunek. W planowaniu kariery trzeba wziąć pod uwagę nasze oczekiwania- nie tylko te finansowe, ale też osobiste, dotyczące wyzwań, które dadzą nam satysfakcję. Zdecydowanie o swojej drodze zawodowej jest najtrudniejszym elementem, ale warto poświecić mu czas. Uchroni nas to przed wyborem firmy całkowicie niezgodnej z naszymi preferencjami. Musimy być też świadomi, że wyznaczony kierunek może ulec zmianie za jakiś czas i nie ma w tym nic złego.

Zdobywanie kwalifikacji

Niewielkie doświadczenie zawodowe to często przeszkoda w otrzymaniu posady marzeń. Nic nie przychodzi łatwo i również w naszej karierze musimy dać sobie czas na awans. Na początek należy zadbać o zdobywanie potrzebnych kompetencji, gdzie tylko to jest możliwe. Oczywiście w zakresie obranego wcześniej kierunku. Niezwykle ważne będzie odbywanie staży zawodowych i praktyk, które bardzo chętnie oferują firmy. Kto wie, może to właśnie będzie start do wymarzonej kariery? Staże coraz częściej są też płatne. W szukaniu pracy oraz znajdowaniu możliwości uczestnictwa w szkoleniach pomocny okaże się Urząd Pracy. Rejestracja jako osoba bezrobotna pozwoli nam produktywnie przeczekać okres znalezienia zatrudnienia i podnieść poziom kwalifikacji.t

Przygotowanie planu działania

Szukanie pracy i rozwój kariery to kwestie, które wymagają gruntownego przemyślenia i opracowania strategii. Warto w ciągu dnia znaleźć czas na zastanowienie się, w którym miejscu na naszej ścieżce zawodowej się teraz znajdujemy, jakie cele pragniemy osiągnąć i jakich narzędzi jeszcze potrzebujemy, żeby odnieść sukces. I po prostu zacząć działać!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.