Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Obróbka CNC, czyli jak komputery "pracują" w produkcji?

  • Dodano: 2020-06-12 12:15, aktualizacja: 2020-12-02 11:36

Zapewne każdy wie, że komputery są obecne w każdej dziedzinie życia. Każdy z nas nosi obecnie w kieszeni mikrokomputer o mocy obliczeniowej niewyobrażalnej jeszcze 40 lat temu – chodzi oczywiście o smartfony. Nic dziwnego, że często nawet nie zauważamy, że gdzieś stosowany jest komputer. Warto wiedzieć, że służą nie tylko jako urządzenia do komunikacji czy przechowywania danych, ale także do sterowania innymi urządzeniami. Jak to wygląda w fabrykach?

 

Obróbka CNC – od projektu do realizacji

Każdy produkt powstaje najpierw w w komputerze – najczęściej w programach typu CAD, służących do przygotowywania dokładnych rysunków technicznych, a także wizualizacji. Często przed wyprodukowaniem prototypu przeprowadza się także symulację komputerową, by sprawdzić wytrzymałość konstrukcji. Zaletą obróbki CNC jest to, że łatwo zaprogramować maszyny na różne ruchy, a więc niemal błyskawicznie przestawić linię produkcyjną na inne ustawienia.

Warto wiedzieć, że obrabiarki CNC umożliwiają zamocowanie na ruchomym ramieniu różnych narzędzi, a więc nieco inny rodzaj obróbki – w zależności od potrzeb. Niektóre wykonują ruch w płaszczyźnie dwuwymiarowej, inne – pełne, trójwymiarowe. Dzięki stosowaniu odpowiednich maszyn możliwa jest więc zarówno prosta obróbka blachy i innych płaskich materiałów, jak i formowanie przestrzennych kształtów.

Jak wygląda obróbka CNC w praktyce?

Maszyny do obróbki CNC są bardzo wydajne, ale też bardzo kosztowne. Z tego powodu w wielu fabrykach nie opłaca się inwestować we własny park takich maszyn. Zamiast tego zleca się wykonanie części firmom zewnętrznym, takim jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/, a następnie montuje już we własnych zakładach.

Jak można się domyślić, obróbka CNC jest stosowana wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonanie dużej ilości identycznych elementów. Zastosowanie komputerowo sterowanych maszyn umożliwia bardzo szybką pracę, jednak niezbędne jest wcześniejsze skalibrowanie maszyn w odpowiedni sposób. Jest to więc produkcja częściowo zautomatyzowana, jednak niezbędna jest przeprowadzana przez człowieka kontrola jakości i czuwanie nad pracą urządzeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.