Manekiny wystawowe kojarzą nam się głównie z witrynami sklepów z ubraniami, jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym je zobaczymy. Sprawdzą się również poza branżą odzieżową.
Sklep – naturalne środowisko
Najczęściej manekiny wystawowe spotkać można w sklepie. To całkiem zrozumiałem bowiem są one produkowane z myślą o branży odzieżowej. Jakie jest ich przeznaczenie? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, służą one do wystawiania. Tego typu manekiny znajdują się z reguły na wystawie w sklepie. Właściciele lub pracownicy ubierają je w ubrania, którymi chcą przyciągnąć do siebie klientów. Funkcja, jaką pełnią manekiny wystawowe jest niezwykle istotna. Klient decyzje o tym, czy chce coś kupić podejmuje przed drzwiami sklepu. Dlatego tak ważne jest, by manekiny wystawowe prezentowały to, czego klient oczekuje. Ich brak lub olewające podejście do tematu sprawi, że stracimy klienta zanim zdąży on poznać naszą ofertę.
W samym sklepie manekiny wystawowe mają przyciągnąć wzrok na konkretne ubrania, akcesoria lub marki. Każdy większy sklep ma na wyposażeniu kilka manekinów. Z reguły znajdują się one na podwyższeniu, dzięki czemu są dobrze widoczne. Wraz z nimi widoczne są prezentowane przez nie ciuchy. Zazwyczaj sklep nie ogranicza się jedynie do spodni i bluzki, ale ubiera również kurtkę, nakrycie głowy, obok kładzie buty, a w przypadku oferty skierowanej do kobiet, również torebkę.
Muzeum i sztuka
Jednak sklep odzieżowy, to nie jedyne miejsce, w którym możemy spotkać manekiny wystawowe. Świetnie nadają się one do umieszczenia w muzeach. Jak lepiej oglądać skafander lotnika z Dywizjonu 303? Zawieszony na wieszaku, czy ubrany na manekinie? A MP-40 zdecydowanie bardziej realistycznie będzie wyglądać przewieszone przez ramię manekina niż położone w gablocie. Muzea często wykorzystują manekiny wystawowe do prezentacji eksponatów. Sam manekin do nich się nie zalicza, jednak jego zastosowanie pozwala lepiej wyobrazić sobie historię. Zwłaszcza, gdy placówka zastosuje realistyczne manekiny. Tutaj zobaczysz, jak one wyglądają. Manekin z twarzą, włosami i rzęsami działa na naszą wyobraźnię. O wiele bardziej niż robi to standardowy manekin.
Niekiedy manekiny wykorzystywane są w sztuce nowoczesnej. Częściej niż cały manekin, wykorzystywane są ich części, np. ręce, tors czy głowa. Co można z nimi zrobić? To już pytanie do artystów, którzy uprawiają tego rodzaju sztukę. Z pewnością manekin można pomalować, coś do niego doczepić, tam przyciąć, tu wyciąć, itp. Jedyną barierą jest wyobraźnia.