Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Kuchnie gazowe dla profesjonalnej gastronomi

  • Dodano: 2022-04-25 14:00

Mimo coraz większej popularności kuchenek indukcyjnych, urządzenia zasilane gazem cieszą się nadal dużym zainteresowaniem profesjonalistów i stanowią podstawę wyposażenia wielu lokali gastronomicznych. Czy tak będzie również w najbliższej przyszłości? Zależy to w dużej mierze od ceny gazu. Tak czy inaczej, przyjrzyjmy się nieco bliżej kuchniom gazowym.  

Charakterystyka kuchni gazowych

Nowoczesne kuchenki gazowe to urządzenia trwałe i ekonomiczne – zużywają stosunkowo niewielką ilość gazu, a kontrola temperatury jest bardzo precyzyjna. Mogą funkcjonować nawet wówczas, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Są z reguły tańsze niż ich elektryczne odpowiedniki i charakteryzują się mniejszą awaryjnością. Jedną z największych zalet kuchni gazowych jest fakt, że w odróżnieniu od kuchni indukcyjnych można używać na nich dowolnych garnków i patelni bez specjalnego, ferromagnetycznego dna. Warto jednak pamiętać, że proces gotowania trwa zazwyczaj dłużej i mamy do czynienia z gazem, dlatego należy regularnie sprawdzać szczelność instalacji i prawidłowość montażu, mimo że większość profesjonalnych kuchenek wyposażona jest w specjalne zabezpieczenia przeciwwypływowe, czyli mechanizm, który odcina dopływ gazu do palnika, gdy zgaśnie płomień. W trakcie gotowania na kuchenkach gazowych istnieje zwiększone ryzyko oparzenia, a modele wyposażone w tradycyjne palniki trudniej utrzymać w idealnej czystości, dlatego warto rozważyć wybór urządzenia z żeliwną płytą grzewczą. 

Co najlepiej wybrać - kuchnię nastolną czy wolnostojącą?

W zależności od potrzeb, rodzaju i wielkości kuchni, możemy zdecydować się urządzenie nastolne lub wolnostojące. Gazowe kuchenki nastolne sprawdzają się przede wszystkim w mniejszych lokalach gastronomicznych, gdzie intensywne gotowanie odbywa się sporadycznie lub nie dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią na urządzenie grzewcze o większych rozmiarach. W takim przypadku można zdecydować się na kuchenkę z większą ilością palników. Jeśli kuchenka nie jest urządzeniem, od którego zależy funkcjonowanie lokalu, dobrym wyborem okazuje się z reguły kuchenka gazowa 2-palnikowa. Na najmniejszą kuchenkę posiadającą tylko jeden palnik decydują się najczęściej właściciele food trucków, małych barów i firm cateringowych. Zamiast rozwiązania z tradycyjnymi palnikami można wybrać kuchnię z płytą żeliwną lub urządzenie hybrydowe wyposażone zarówno w palniki, jak i płytę. Kuchenki wyposażone w żeliwną płytę mają jedną zasadniczą przewagę nad kuchenkami z palnikami – czyści się je dużo wygodniej, szybciej i dokładniej.

Gazowe kuchnie wolnostojące, zwane inaczej centralnymi to urządzenia dedykowane większym lokalom gastronomicznym, szkolnym i zakładowym stołówkom oraz kuchniom szpitalnym i hotelowym. Mogą pracować jako samodzielne urządzenie montowane na specjalnej podstawie (otwartej, wyposażonej w szafkę albo piekarnik) lub stanowić część większego ciągu grzewczego. Zróżnicowana ilość palników umożliwia dobór urządzenia dostosowanego optymalnie do aktualnych potrzeb i wymagań każdej kuchni. Często wybieranym modelem jest kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym i termoobiegiem. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające szybkie przygotowanie zróżnicowanych potraw w tym samym czasie.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.