Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Kiedy można wykonać rozliczenie pit 37 online

  • Dodano: 2017-01-03 08:45, aktualizacja: 2017-01-03 08:51

Roczne rozliczenie podatkowe większość Polaków dokonuje na formularzu PIT-37 przeznaczonym dla podatników, którzy uzyskiwali przychody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej za pośrednictwem płatników.

Zeznania podatkowe składa się po zakończeniu roku podatkowego.W Polsce rok podatkowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. Tak więc deklaracje podatkowe można składać już od pierwszego stycznia po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenie pit 37 online również można wykonać już 1 stycznia , chociaż jest to dzień wolny od pracy.

Teoretycznie możliwe jest rozliczenie pit 37 online w każdym dniu  tygodnia o każdej porze dnia. Jednakże, aby poprawnie wykonać rozliczenie pit 37 online, musimy posiadać informacje o uzyskanych w roku podatkowym dochodach pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, a także o kosztach i odliczeniach. Informacje takie na formularzach PIT-11 (od pracodawców, zleceniodawców), PIT-40A (organów rentowych wypłacających świadczenia), PIT-8C (m.in. płatników stypendiów) podatnicy rozliczający pit 37 otrzymują od płatników. Płatnicy przygotowują je po zakończeniu roku podatkowego i dostarczają podatnikom oraz urzędom skarbowym do końca lutego. W takiej sytuacji nie będziemy mieli informacji od naszych pracodawców już 1 stycznia, a prawdopodobnie dopiero w lutym. Wprawdzie można (a nawet mamy taki obowiązek w przypadku gdy nie otrzymamy informacji przed terminem rozliczenie pit 37)  wykonać rozliczenie pit 37 online bez informacji od płatników, ale trzeba mieć wtedy szczegółowa dokumentację dotyczącą naszych przychodów, a po otrzymaniu informacji od płatników  porównać z danymi tam zawartymi. Może wtedy okazać się potrzebna korekta naszego zeznania pit 37.

Możemy więc spokojnie poczekać na informacje od płatników, w tym czasie przygotować też dokumentację dotyczącą odliczeń z tytułu przysługujących nam ulg podatkowych. Ustawowy termin rozliczenia pit 37 mija w ostatni dzień kwietnia, a w 2017 roku będzie to 2 maja jako pierwszy dzień pracy po 30 kwietnia, który jest dniem wolnym od pracy.

Mając przygotowane wszystkie dane możemy zasiąść przed komputerem i samodzielnie wykonać rozliczenie pit 37. Nie jest to trudne, gdyż programy do rozliczania pit pomagają nie tylko w obliczeniach matematycznych, ale wybierają dla nas najlepsze rozwiązania na podstawie naszych odpowiedzi na zadawane pytania. Podpowiadają też jak można obniżyć podatek przez przewidziane prawem odliczenia. Jest to też sposób bezpieczny i pozwalający zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie wydalibyśmy zlecając rozliczenie ekspertom podatkowym.

Rozliczenie pit 37 online można wykonać wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. Nie mogą korzystać z formularza pit 37 prowadzący działalność gospodarczą, doliczają do swoich dochodów dochody dzieci, rozliczają straty z lat ubiegłych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.