Jednym z najczęściej poruszanych tematów w ostatnich dniach jest wrak łodzi podwodnej Titan. Eksperci opowiedzieli, w jaki sposób jest on powiązany z branżą gier komputerowych.
Podczas wyjaśniania szczegółów katastrofy okazało się, że pojazd był obsługiwany przez popularny kontroler. Nagłośnienie głośnej sprawy znacznie zwiększyło zyski twórców niektórych gier ze Steam. W praktyce sprawa OceanGate i branża interaktywnej rozrywki mają wiele powiązań.
Łódź podwodna z kontrolerem do gier
Stockton Rush, który kieruje OceanGate, a także samą ekspedycją, powiedział, że zbudowanie jego wynalazku nie było łatwym zadaniem. W programie CBS "Sunday Morning" wyjaśnił, że na pokładzie znajduje się tylko 1 przycisk. Reszta funkcji sterowania jest dostępna za pośrednictwem tabletu do gier. A urządzenie nie było najlepszej jakości. W polskich sklepach taki gadżet kosztuje 200 złotych.
Popularność Iron Lung
Kolejne powiązanie Tytana ze światem gier wideo zostało odkryte już po katastrofie. Szeroki rozgłos sprawy przyciągnął uwagę entuzjastów gier na całym świecie. Ludzie zaczęli interesować się grami symulującymi taką sytuację. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra Iron Lung, stworzona przez Davida Szymanskiego. Dochody dewelopera gwałtownie wzrosły. Warto zauważyć, że przed tragedią gra nie cieszyła się taką popularnością, a teraz znajduje się w rankingach najlepszych według ranking-online.pl i innych serwisów.
W grze Szymańskiego akcja rozgrywa się w 2022 roku. Rozgrywka zbudowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Bohaterem jest bezimienny więzień, który musi zbadać krwawe morze na odległym księżycu. W tym celu otrzymuje zardzewiałą łódź podwodną Iron Lung. Całe otoczenie jest naprawdę przerażające.
Inne gry na topie
Nieustająca dyskusja na temat katastrofy w mediach skłoniła innych deweloperów do promowania tematu w swoich produktach. Reakcja rynku była natychmiastowa. Na Steam i innych podobnych platformach można zaobserwować spadek wartości gier o tematyce podwodnej.
Przykładem może być jedna z gier strategicznych w czasie rzeczywistym - Submarine Titans. Zadaniem gracza jest zarządzanie całą flotą okrętów podwodnych. Produkt kosztował kiedyś 17,99 euro. Teraz można go kupić za 3,59 euro.
Inni deweloperzy, wręcz przeciwnie, zdecydowali się podnieść cenę, aby zarobić więcej pieniędzy. Mierna gra Subnautica, którą gracze nie wykazali większego zainteresowania, została niedawno sprzedana w promocyjnej cenie. Bohater odkrywa obcą oceaniczną planetę, pływając po oceanie łodzią podwodną. Po tym, jak opinia publiczna szczególnie zainteresowała się produktem, deweloperzy postanowili przywrócić cenę do poprzedniego poziomu.