Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Jak dbać o swoją biżuterię? Trzy najważniejsze aspekty 

  • Dodano: 2023-04-26 08:30, aktualizacja: 2023-04-26 13:49

Biżuteria to kosztowne, ale i sentymentalne przedmioty. Kolczyki po babci, pierścionek od rodziców czy obrączki ślubne wymagają jednak specjalnej pielęgnacji, aby na lata zachowały swój pierwotny wygląd. Sprawdź triki, które ułatwią przechowywanie biżuterii i zabezpieczą ją przed działaniem szkodliwych czynników.

Trzy rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas dbania o biżuterię 

Biżuteria dobrej jakości, wykonana ze złota, srebra czy kamieni szlachetnych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie będzie ulegała zarysowaniom, brudziła się, a nawet zmieniała pierwotny kolor. To wpłynie na obniżenie jej wartości, a także aspekt wizualny – pierścionki czy naszyjniki będą po prostu prezentowały się mniej ciekawie. Sprawdź trzy najważniejsze rzeczy, dzięki którym biżuteria na długo zachowa pierwotny blask.

1. Unikaj środków chemicznych 

Idziesz na basen? Zdejmij biżuterię. Chlor negatywnie wpływa na jej blask. Warto również zabezpieczać kosztowności przed działaniem innych substancji chemicznych, w tym środków używanych do mycia i pielęgnacji dłoni czy domowej chemii. Kiedy sprzątasz, zakładaj rękawiczki. Zdejmuj biżuterię do mycia i zakładaj ją już po pielęgnacji.

2. Odpowiednio przechowuj biżuterię

Stojaki na biżuterię w różnych kształtach wyglądają efektownie. Stanowią ozdobę toaletki czy całej garderoby, ale... nie spełniają swojej funkcji. Złoto czy srebro powinny być chronione przed kontaktem z dużą ilością powietrza. Kiedy są na otwartej przestrzeni, mają z nim stałą styczność. Są również narażone na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci czy częste zabrudzenia. Czym zastąpić tego rodzaju stojaki? Dobrym pomysłem będą małe woreczki 11 x 14 cm oraz w innych rozmiarach. Najlepiej umieścić je w szkatułce lub szufladzie, by miały ograniczony dostęp do powietrza, które powoduje np. czernienie biżuterii.

Na rynku znajdziesz propozycje woreczków 11 x 14 cm wykonanych z różnych materiałów, takich jak: 

  • juta,
  • organza,
  • bawełna,
  • welur,
  • len, 
  • satyna.

Mały woreczek 11 x 14 cm lub w innym rozmiarze zabezpieczy kosztowności przed szkodliwymi czynnikami, a także przed obiciami, ponieważ będzie amortyzował ewentualne wstrząsy. Możesz spakować do niego biżuterię na wyjazd, sesję czy do pracy – będzie ona wtedy bezpieczna. Woreczek 11 x 14 cm jest lekki i zajmuje niewiele miejsca, więc jest po prostu wygodny w użytkowaniu.

3. Czyść biżuterię delikatnymi środkami

Samodzielne czyszczenie biżuterii silnymi substancjami chemicznymi może stanowić dla niej poważne zagrożenie. Nawet jeśli konkretny produkt został stworzony z myślą o danym kruszcu czy kamieniach szlachetnych, w nadmiarze może im zaszkodzić. Jeśli chcesz bezpiecznie wyczyścić biżuterię, oddaj ją do jubilera. Na co dzień możesz używać delikatnej chusteczki. Wystarczy na sucho przetrzeć nią pierścionek czy kolczyki, aby zadbać o ich blask oraz czystość.

Dbanie o biżuterię sprawi, że ta będzie się atrakcyjnie prezentowała przez wiele lat. Dzięki powyższym wskazówkom zachowa również blask i oryginalne kolory kruszców.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.