Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ile litrów ma wanna? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Dodano: 2020-07-21 09:15, aktualizacja: 2020-07-22 11:15

Zarówno wannę, jak i inne elementy wyposażenia łazienki, dopasowujemy do metrażu pomieszczenia. Na wannę decydujemy się w momencie, jeżeli powierzchnia łazienki jest stosunkowo duża i bez problemu zmieścimy ją, ustawiając przy ścianie, a w większych łazienkach nawet centralnie jako wannę wolnostojącą. Dostępna jest w różnych wariantach, które różnią się kształtem, pojemnością oraz wymiarami. Okazuje się, iż dzisiaj na wannę pozwolić mogą sobie również właściciele mniejszych łazienek ze względu na dostępność modeli krótszych, węższych i płytszych.

Pojemność i wielkość wanny

Przy wyborze wanny tak samo ważna jak jej wymiary, jest pojemność. Decyduje ona nie tylko o komforcie kąpieli, lecz przede wszystkim o zużyciu wody. Im większa pojemność, tym więcej wody pomieści wanna i tym samym większe będzie zużycie wody. Najmniejsze wanny mają pojemność tylko 90 litrów, a największe nawet 400 litrów. Optymalnym rozwiązaniem jest wanna o pojemności ok. 200 litrów. W takiej już można sobie pozwolić na długi relaks. W przypadku długości i szerokości bardzo duże znaczenie ma kształt wanny. Klasyczne prostokątne modele będą miały ok. 100-200 cm długości i 70-100 cm szerokości. Asymetryczne charakteryzują się bokami o długości i szerokości od 75 do 175 cm, podobnie jak symetryczne. Jeżeli chodzi o okrągłe wanny, ich średnica wynosi zazwyczaj ok. 150 cm.

Kształt wanny

Wymiary i tym samym pojemność wanny są uzależnione w znacznym stopniu od jej kształtu. To również on ma duże znaczenie, jeśli wanna ma stanąć w stosunkowo małej łazience, gdzie najlepiej sprawdzą się krótkie, prostokątne wanny. Alternatywą jest wanna asymetryczna z jednym bokiem krótszym. Dzięki niej można zaoszczędzić więcej miejsca, umieszczając na ścianie w najwęższym obszarze wanny umywalkę. Większe wanny asymetryczne i symetryczne stawiamy najczęściej w narożnikach, dzięki czemu dobrze wykorzystujemy całą przestrzeń. Wanny okrągłe zajmują stosunkowo dużo miejsca, więc podobniej hak wolnostojące są wybierane przede wszystkim przez właścicieli łazienek o dużym metrażu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są klasyczne wanny prostokątne. Możemy wypełnić nimi wnękę lub umieścić przy ścianie.

Wanna pasująca do aranżacji wnętrza

Niektóre modele cechują się wyróżniającym się designem. Są to szczególnie wanny wolnostojące, które w wersji na giętych nóżkach idealnie sprawdzają się w aranżacjach retro, a o zaokrąglonych krawędziach i opływowym kształcie w nowoczesnych stylizacjach. Wannę możemy również dostosować do wyglądu wnętrza, zmieniając nieco jej charakter. W tym celu wannę zabudowujemy z wykorzystaniem płytek ceramicznych. Efektownie prezentować się będzie mała mozaika, kafelki łazienkowe patchworkowe oraz płytki w kolorze drewna. W ten sposób wyróżniamy strefę relaksu, aranżując w niej sprzyjający nam klimat – domowego SPA, luksusowego pokoju kąpielowego lub nowoczesnej strefy z kolorowym akcentem.

Wybierając wannę, pod uwagę bierzemy jej wymiary i pojemność, kształt oraz wygląd. Jeszcze przed zakupem, decydujemy, gdzie będzie się znajdować oraz w jaki sposób możemy ją zaaranżować, aby wkomponować ją efektownie we wnętrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.