Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Freelancer - kim jest i czym się zajmuje 

  • Dodano: 2020-02-07 12:45

Obrazki znane z amerykańskich seriali i filmów przedstawiają freelancerów jako osoby przesiadujące w kawiarni z laptopem, które bez wysiłku zarabiają pokaźne kwoty. Jednak jak dobrze wiemy, rzeczywistość znacząco może się różnić od kreacji kinematograficznej. Kim jest freelancer i jak wygląda jego praca? 

Pod pojęciem freelancera rozumiemy najczęściej osoby związane z branżą kreatywną, żyjące od zlecenia do zlecenia. W rzeczywistości są to nie tylko przedstawiciele nauk humanistycznych, ale także osoby uzdolnione technicznie, jak np. fotografowie lub reprezentujący nauki ścisłe, np. informatycy. Łączy ich fakt, że nie posiadają tradycyjnego zatrudnienia w formie umowy o pracę, lecz żyją z powierzanych im zleceń, jednocześnie rzadko kiedy posiadający własne działalności gospodarcze.

Do najpowszechniejszych zawodów freelancerskich należy szeroko rozumiana praca z tekstem. Wśród takiej branży wyszczególnić możemy: dziennikarstwo, redakcję tekstu czy copywriting (pisanie tekstów i materiałów marketingowych na zamówienie). Poza pracą słowem, freelancerzy zajmują się również kwestiami komputerowymi: od projektowania aplikacji i pisania programów aż po grafikę komputerową, rendery i animację. Wszelkiego rodzaju prace twórcze, doradztwo oraz działania kreatywne możemy zakwalifikować pod działalność związaną z freelancingiem.

Mając na uwadze tak ogromne spektrum możliwości pracy jako wolny strzelec, musimy sobie zdawać sprawę ze zróżnicowania wynagrodzeń osób. Inną pracę wykona copywriter, by osiągnąć zarobki w wysokości 5000 zł "na rękę", a zupełnie inną programista, malarz czy trener personalny. Widełki wynagrodzeń brutto netto są bardzo szerokie i zaczynają się od 3500 zł brutto za przepracowanie 180 godzin miesięcznie a kończą nawet na 40. 000 złotych. Wszystko zależy od ilości otrzymanych zleceń oraz honorarium przewidziane za każde z nich.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.