Obrazki znane z amerykańskich seriali i filmów przedstawiają freelancerów jako osoby przesiadujące w kawiarni z laptopem, które bez wysiłku zarabiają pokaźne kwoty. Jednak jak dobrze wiemy, rzeczywistość znacząco może się różnić od kreacji kinematograficznej. Kim jest freelancer i jak wygląda jego praca?
Pod pojęciem freelancera rozumiemy najczęściej osoby związane z branżą kreatywną, żyjące od zlecenia do zlecenia. W rzeczywistości są to nie tylko przedstawiciele nauk humanistycznych, ale także osoby uzdolnione technicznie, jak np. fotografowie lub reprezentujący nauki ścisłe, np. informatycy. Łączy ich fakt, że nie posiadają tradycyjnego zatrudnienia w formie umowy o pracę, lecz żyją z powierzanych im zleceń, jednocześnie rzadko kiedy posiadający własne działalności gospodarcze.
Do najpowszechniejszych zawodów freelancerskich należy szeroko rozumiana praca z tekstem. Wśród takiej branży wyszczególnić możemy: dziennikarstwo, redakcję tekstu czy copywriting (pisanie tekstów i materiałów marketingowych na zamówienie). Poza pracą słowem, freelancerzy zajmują się również kwestiami komputerowymi: od projektowania aplikacji i pisania programów aż po grafikę komputerową, rendery i animację. Wszelkiego rodzaju prace twórcze, doradztwo oraz działania kreatywne możemy zakwalifikować pod działalność związaną z freelancingiem.
Mając na uwadze tak ogromne spektrum możliwości pracy jako wolny strzelec, musimy sobie zdawać sprawę ze zróżnicowania wynagrodzeń osób. Inną pracę wykona copywriter, by osiągnąć zarobki w wysokości 5000 zł "na rękę", a zupełnie inną programista, malarz czy trener personalny. Widełki wynagrodzeń brutto netto są bardzo szerokie i zaczynają się od 3500 zł brutto za przepracowanie 180 godzin miesięcznie a kończą nawet na 40. 000 złotych. Wszystko zależy od ilości otrzymanych zleceń oraz honorarium przewidziane za każde z nich.