Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Decyzja kredytowa - na czym polega i co ma na nią wpływ?

 • Dodano: 2021-04-29 18:45

W dzisiejszych czasach kredyt jest coraz częściej brany przez młodych ludzi, dlatego zainteresowanie tym tematem stale wzrasta. Niestety w szkołach nie uczą o tym jak wziąć kredyt, oraz co tak naprawdę trzeba zrobić, by dostać decyzję kredytową, dlatego w tym artykule znaleźć można niezbędne informacje na ten temat.

Czym jest decyzja kredytowa?

Wzięcie kredytu niestety nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Pójście do banku i podpisanie umowy nie może być wykonane bez specjalnej decyzji kredytowej, która jest niezbędna do przyznania pożyczki pieniężnej na wysokie kwoty. Decyzja kredytowa jest niczym innym jak dokumentem, który zostaje rozpatrzony po wcześniejszym złożeniu wniosku kredytowego. Jeśli zostanie rozpatrzona pozytywnie, wówczas osoba składająca wniosek będzie miała na piśmie wszystkie niezbędne informacje na temat przyznanej możliwości kredytowej, jednak by wniosek został rozpatrzony pozytywnie, trzeba najpierw spełnić określone wymogi, o których informacje znajdą państwo nieco niżej. Cały proces wydania decyzji kredytowej składa się z kilku etapów. Najpierw rozpatrywany jest wniosek kredytowy, czyli dokument, który składa osoba, która chce dostać decyzję kredytową. Sprawdzana jest zgodność danych osobistych, komplet wymaganych dokumentów itd. Następnie ustalana jest forma zabezpieczenia kredytu, czyli ewentualność spłaty w razie utraty stałego dochodu i nie opłacanie rat kredytu. Jeśli na tym etapie instytucja finansowa ustali, że nie będzie możliwe prawne zabezpieczenie kredytu, może odmówić przyznania decyzji kredytowej. Jeśli jednak nie znajdzie odpowiednich przyczyn odmowy – proces toczy się dalej. Kolejnym krokiem będzie formułowanie warunków umowy, które podlegają negocjacji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – wówczas zostanie wydana decyzja kredytowa. A co taki dokument zawiera? Otóż najważniejsze kwestie w związku z kredytem, czyli:

 • Pozytywną lub negatywną decyzję

 • Wysokość przyznanego kredytu

 • Jakie oprocentowanie będzie miał kredyt

 • Waluta, w której zostanie wydany

 • Okres kredytowania

 • Ilość i wysokość rat kredytu, koszty prowizji.

Jeśli chcą państwo dowiedzieć się szczegółowych informacji odnośnie decyzji kredytowej, to na stronie intratka.pl znajdą państwo wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

 

Wymogi mające wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji kredytowej

Decyzja kredytowa nie jest dawana każdemu, a proces jej rozpatrywania składa się z kilku etapów omówionych powyżej, dlatego warto wiedzieć, co ma wpływ na pozytywne jej rozpatrzenie.

 • Zatrudnienie i wysokość zarobków – z logicznych przyczyn jest to jeden z ważniejszych aspektów w trakcie wydawania decyzji kredytowej. Im lepsze zarobki tym większa zdolność kredytowa.

 • Zdolność kredytowa – jest ona wydawana po analizie pracy oraz wysokości zarobków kredytobiorcy. Jest to ważne, gdyż kwota jaką chcemy pożyczyć, a zarobki mają wpływ na cały proces.

 • Wiarygodność kredytowa – najczęściej jest ona wykonywana przy pomocy scoringu bankowego, który wydawany jest w punktach. Im więcej punktów, tym lepsza wiarygodność kredytowa.

 • Ilość członków gospodarstwa domowego – zazwyczaj im więcej członków, tym lepsza sytuacja, gdyż w razie problemów finansowych, jest więcej osób mogących spłacać raty kredytu.

Ile czeka się na decyzję kredytową i kredyt?

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku czas może być różny, gdyż jest zależny od kilku czynników. M.in. jak sprawnie przebiegnie proces rozpatrywania wniosku kredytowego. Innym ważnym elementem, który ma wpływ na długość oczekiwania, jest rodzaj kredytu, o który się staramy. Kredyt gotówkowy dostaniemy znacznie szybciej niż mieszkaniowy. Dlatego też nie można precyzyjnie określić ile to zajmie, gdyż czas to tak naprawdę od kilku dni, do kilku tygodni. Ważne jest za to, że decyzja kredytowa jest ważna od 1 do 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.