Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Czym jest i na czym polega wywiad windykacyjny?

  • Dodano: 2021-08-11 15:45

Zakres usług świadczonych przez agencje detektywistyczne jest bardzo szeroki – obejmuje m.in. wywiad windykacyjny. Jest to oferta skierowana do podmiotów mających trudności z odzyskaniem należności od dłużników. 

Wywiad windykacyjny – co to takiego?

Jak można przeczytać na stronie www.wywiad.net, wywiad windykacyjny pod wieloma względami przypomina wywiad gospodarczy. Są to czynności, których celem jest zgromadzenie informacji niezbędnych zarówno w trakcie procesu windykacyjnego, jak i do opracowania strategii ściągania należności od nierzetelnego dłużnika. O ile wspomniany już wywiad gospodarczy znajduje odniesienie głównie do firm, o tyle wywiad windykacyjny dotyczy także osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. 

Na czym polega wywiad windykacyjny?

Każda sprawdzona agencja detektywistyczna z Warszawy oferująca wywiad windykacyjny działa w tym obszarze wielopłaszczyznowo. Omawiany wywiad polega przede wszystkim na dokładnej weryfikacji źródeł dochodów dłużnika – legalnych oraz nielegalnych. W jego ramach detektyw z Warszawy zdobywa informacje o kontach bankowych oraz ruchomościach i nieruchomościach zbytych i aktualnych należących do dłużnika. Jest on poza tym sprawdzany pod kątem ewentualnego wzbogacenia się poprzez spadek lub wygraną. Działania związane z wywiadem windykacyjnym uwzględniają też potrzeby zleceniodawcy – najlepsze agencje detektywistyczne przeprowadzają swoich klientów przez proces windykacyjny. 

Ściganie dłużnika a wywiad windykacyjny – dlaczego warto wynająć detektywa?

Ściąganie należności od dłużników jest zwykle bardzo skomplikowane. Prowadzenie wywiadu na własną rękę jest o tyle trudne, że niełatwo jest bez stosownych uprawnień pokonać bariery prawne. Tymczasem agencja detektywistyczna z Warszawy dysponuje niezbędnymi środkami dającymi możliwość zgromadzenia wszystkich informacji niezbędnych do egzekucji długów. W Polsce popyt na usługi detektywistyczne w obszarze wywiadów windykacyjnych stale rośnie m.in. z tego powodu, że egzekucje komornicze odznaczają się niską skutecznością. Raporty Krajowej Rady Komorniczej nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń – odsetek wierzytelności odzyskanych w wyniku egzekucji komorniczych wynosi zaledwie 16 proc. Wierzyciel działający samodzielnie, pomimo że nie jest całkiem bezradny w obliczu niekorzystnej dla siebie sytuacji, ma dość ograniczone pole manewru – nie jest w stanie uzyskać np. informacji podatkowych nieodzownych do ustalenia, jakim majątkiem w rzeczywistości dysponuje dłużnik.

Jaką agencję zatrudnić do przeprowadzenia wywiadu windykacyjnego?

Prywatny detektyw z Warszawy, który ma podjąć się przeprowadzenia wywiadu windykacyjnego na zlecenia klienta, musi posiadać licencję na wykonywanie czynności detektywistycznych. Najbardziej opłaca się postawić na współpracę z agencją, która ma ugruntowaną pozycję na rynku i cieszy się zaufaniem klientów. Aspekt finansowy ma w tym kontekście niemałe znaczenie, niemniej nie powinien być głównym kryterium wyboru prywatnego detektywa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.