Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Czym charakteryzuje się praca na etacie?

  • Dodano: 2020-02-12 11:15

Praca na etacie to wiele zobowiązań określonych dla obu stron związanych ze sobą umową o pracę. Dokument jasno określa, jakie obowiązki ma pracownik wobec pracodawcy i jakie przywileje przysługują mu w związku z wykonywaną pracą. Dla wielu osób kojarzy się ona ze stabilnością zatrudnienia, mocnym pakietem socjalnym i dodatkowymi benefitami. Czym w rzeczywistości charakteryzuje się praca na etacie?

Upewnij się, co oferuje pracodawca

Nie wszystkie oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl informują kandydatów o tym, jaką formę zatrudnienia zaproponuje im pracodawca. Opisany w ogłoszeniu zakres obowiązków może sugerować, czy będzie wiązało się to z pełnym, etatowym wymiarem godzin, czy też praca realizowana będzie na podstawie umowy zlecenia.

W przypadku, gdy z ogłoszenia jasno nie wynika, jaki rodzaj umowy zwiąże Cię z nową firmą, dopytaj o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozczarowań, jeśli zależy Ci na umowie o pracę i związanych z nią przywilejach pracownika na etacie.

Dlaczego warto pracować na etacie?

Lista przywilejów, z jakich mogą korzystać osoby pracujące na etacie jest długa. Na początek warto wspomnieć o różnego rodzaju składkach, jakie pracodawca ma obowiązek odprowadzać każdego miesiąca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki nim etatowy pracownik może skorzystać np. z bezpłatnej opieki zdrowotnej i płatnych zwolnień lekarskich.

Kolejnym przywilejem związanym z umową o pracę są płatne urlopy wypoczynkowe, zdrowotne i okolicznościowe.

Przy umowie o pracę nie bez znaczenia jest również poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji na rynku pracy. Przy takim kontrakcie pracodawca nie może bowiem zwolnić nas z dnia na dzień bez uzasadnionego powodu. W zależności od czasu, na jaki podpisana została umowa, obowiązuje odpowiednio długi okres wypowiedzenia i odprawa finansowa, jeśli zwolnienie nie nastąpiło z winy pracownika.

Dodatkowym bonusem w pracy na etacie bywają benefity, np. karnety na siłownię.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.