Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Czemu służą dodatkowe szkolenia dla ratowników medycznych?

  • Dodano: 2020-01-22 12:15

W wielu zawodach istnieje konieczność ciągłego dokształcania się. Dotyczy ona także ratowników medycznych – ciągle pojawiają się nowe urządzenia komunikacyjne lub ratujące życie, zmieniają się także obowiązujące procedury i sposób funkcjonowania służby zdrowia. Dlatego, podobnie jak lekarze, ratownicy medyczni stale muszą dbać o pozostawanie na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną i technologiczną.

Jak często powinno się brać udział w takim kursie?

Nie ma ustalonej częstotliwości, z jaką zalecane jest branie udziału w dodatkowych szkoleniach dla ratowników medycznych, natomiast istnieje obowiązek doskonalenia zawodowego. Bywa, że ktoś jest na tyle obeznany z aktualnym stanem wiedzy medycznej czy prawnej, że doskonale radzi sobie bez dodatkowych szkoleń i realizuje ten obowiązek w ramach samokształcenia. Zazwyczaj jednak okazuje się, że kurs systematyzujący aktualną wiedzę jest bardzo przydatny – zamiast błądzić w internecie i próbować pogodzić ze sobą sprzeczne informacje, ratownicy w kilka dni mogą zdobyć pewną wiedzę. Do tego istotna jest możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach na najnowszym sprzęcie i symulatorach, takich jak fantomy – zapewnia to kwalifikacje, jakich nie sposób uzyskać samodzielnie.

Kto organizuje szkolenia dla ratowników medycznych?

Organizację takich kursów często powierza się zewnętrznym firmom – wynika to z tego, że często specjalizują się one właśnie w szkoleniach, a jako prywatne podmioty muszą mierzyć się z konkurencją – więc zależy im na wykorzystywaniu najnowszych urządzeń szkoleniowych i stałej aktualizacji wiedzy. Jedną z takich firm znajdziecie tu: https://www.transmedyk.pl/kurs-doskonalacy-dla-ratownikow-medycznych/. Szkolenia takie są oczywiście płatne, więc kwestią najbardziej interesującą jest oczywiście pytanie, kto ponosi koszty. Niestety najczęściej ratownicy muszą pokrywać kosz uczestnictwa z własnej kieszeni. Czasem można uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych, dzięki czemu koszty ponoszone przez uczestnika kursu stanowią niewielki procent jego ceny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.