Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Co to urlop wychowawczy?

  • Dodano: 2020-02-12 11:15

Po upływie 6 miesięcy pracy nabywamy praw do bezpłatnego urlopu wychowawczego. Przywilej ten przysługuje obojgu rodzicom. O dni wolne przeznaczone na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem mogą ubiegać się zarówno mamy, jak i tatusiowie. Ważne, by urlop został poprzedzony odpowiednim wnioskiem u pracodawcy o jego udzielenie.

Kiedy można skorzystać z urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy, podobnie do pozostałych urlopów, przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jeśli więc oferty pracy publikowane m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl nie wspominają o takiej formie kontraktu, upewnij się w tej kwestii pytając o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. W przeciwnym razie spotka Cię rozczarowanie, gdy zechcesz skorzystać np. z płatnego urlopu, zwolnienia lekarskiego lub innego przywileju przysługującego pracownikom etatowym.

Jeśli aktualna praca nie jest pierwszym zatrudnieniem w Twojej karierze zawodowej, to okresu 6 miesięcy, po którym nabywasz praw do urlopu wychowawczego, wlicza się staż pracy w poprzedniej firmie.

Urlop wychowawczy, a wynagrodzenie

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Oznacza to, że na czas wolny od pracy i przeznaczony na sprawowanie opieki nad dzieckiem rodzicowi nie przysługuje wynagrodzenie. Można natomiast nawiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą lub inną firmą np. na podstawie umowy – zlecenia i w ten sposób zasilić domowy budżet swoją pensją.

Warto wiedzieć, że płatnicy składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają obowiązek odprowadzania ich nie tylko za aktywnych pracowników, ale też za osoby przebywające aktualnie na urlopach wychowawczych.

Jak skorzystać z urlopu wychowawczego?

O urlop wychowawczy można ubiegać się u pracodawcy składając odpowiedni wniosek. Prawo do niego przysługuje obojgu rodzicom, a dotyczy opieki nad dzieckiem, które okres noworodkowy i niemowlęcy ma już za sobą. Z urlopu wychowawczego rodzice mogą skorzystać równocześnie. Mogą wziąć go w pełnym wymiarze określonym przez Prawo Pracy lub podzielić go na części.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.