Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Charakterystyka i zastosowanie szybkozłączy hydraulicznych

  • Dodano: 2019-07-11 12:00

Szybkozłącza hydrauliczne to rozwiązanie, które znacząco ułatwia sprawne łączenie ze sobą elementów i przewodów instalacji hydraulicznych. Zakres zastosowania tego rodzaju produktów jest bardzo szeroki. 

Czym jest szybkozłącze hydrauliczne?

Szybkozłącze hydrauliczne to element stalowy, wykorzystywany w układach hydrauliki siłowej do szybkiego i prostego łączenia przewodów oraz instalacji. Może być używany z różnymi mediami płynnymi i gazowymi. Wykorzystanie szybkozłączy hydraulicznych znacząco ułatwia wykonywanie połączeni przewodów elastycznych. Sprawdzają się znacznie lepiej, niż standardowe złącza kołnierzowe, gwintowe oraz inne rozwiązania skręcane. Szybkozłącza hydrauliczne nie wymagają bowiem zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Montowane są ręcznie, poprzez włożenie styku do gniazda. Połączenie blokowane jest automatyczne przez mechanizm sprężynowy oraz kulki stalowe,  zabezpieczające wtyk w gnieździe. W wielu aplikacjach połączenia i rozłączenia można przeprowadzać jedną ręką. 

Do czego służą szybkozłącza hydrauliczne?

Szybkozłącza hydrauliczne przydają się w zakładach przemysłowych, kiedy konieczne jest przepięcie układu hydraulicznego z jednej maszyny do drugiej. Wykorzystuje się je przy podłączaniu mobilnych i przewoźnych urządzeń wyposażonych w napęd hydrauliczny. Elementy te stosuje się także przy przeróbkach instalacji wodnej, np. celem zmiany zakresu doprowadzenia wody. Mogą posłużyć w formie zakończeń przewodów nawijanych na zwijaczach, a ponadto szybkozłącza hydrauliczne można też zastosować w ogrodzie, kiedy konieczne jest dostarczenie wody do obszarów poza zasięgiem węża. 

Jak używać szybkozłączy hydraulicznych?

Szybkozłącza hydrauliczne powinny być używane wyłącznie z elastycznymi przewodami. Pozwala to na pochłonięcie ewentualnych drgań i naprężeń mechanicznych, a tym samym uniknięcie zniszczenia lub przypadkowego rozłączenia elementu. Szybkozłącze należy też zamontować w równej pozycji, aby łączenie i rozłączanie nie sprawiało żadnych problemów. Obecność promieniowania lub dużych sił osiowych może bowiem odprowadzić do licznych uszkodzeń na połączeniach i elementach uszczelniających, ze względu na nadmierne przesuwanie się szybkozłączy względem siebie. Kompleksową ofertę w zakresie hydrauliki siłowej posiada firma Fluiconnecto. Doświadczony dostawca jest w stanie zapewnić dostęp do rozbudowanego asortymentu szybkozłączy hydraulicznych, a także zagwarantować profesjonalne wsparcie dla klientów poszukujących najlepszych systemów połączeń.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.