Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Bezpieczny jak Volvo

  • Dodano: 2021-03-22 12:00

Volvo to marka kojarząca się z bezpieczeństwem podobnie jak auta typu SUV. Ciężko wyobrazić sobie bardziej bezpieczną kombinację wśród aut osobowych. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej technologiom wykorzystywanym przez Volvo do zwiększania bezpieczeństwa w nowych modelach. Na cel obierzemy modele z rodziny XC, czyli doskonale sprzedające się SUV’y, które zgarnęły wiele nagród w tym Car of the Year.

Ambitne plany Volvo dotyczące tego, żeby żadna osoba nie zginęła w pojazdach tej marki są coraz bliższe realizacji. Czy ambitny plan ochrony ludzkiego życia uda się zrealizować w zakładanym terminie? Tego nie sposób przewidzieć, ale każde działanie na korzyść zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego są pożądane i warto im kibicować.

Volvo XC40

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych technologii mających wpływ na bezpieczeństwo, przyjrzyjmy się bliżej dostępnym modelom. Volvo to nie tylko bezpieczeństwo, ale również auto klasy premium, które zasługuje na to określenie jakością produkowanych aut. Volvo najczęściej sprzedaje swoje auta w kilku wersjach wyposażenia: podstawowej, usportowionej i najbogatszej. Pomimo oczywistych różnic, pomiędzy wersją Momentum i Inscription, jakości nie brakuje nawet w tańszej wersji. Volvo XC40 to najmniejszy z SUV’ów dostępnych w ofercie Volvo. Wyglądem nawiązuje do większych wersji, a jego spokojny acz unikatowy design przypadnie do gustu wielu kierowcom.

Jeżeli cenisz skandynawski design pokochasz również ergonomiczne wnętrze, zapewniające poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu i nic nie rozprasza uwagi od drogi. Cechą charakterystyczną nowych modeli jest wyświetlacz umiejscowiony pośrodku deski rozdzielczej, dzięki czemu można było zrezygnować z wielu pokręteł i przycisków.
Niewielkie gabaryty ułatwiają poruszanie po wąskich drogach miast i ciasnych parkingach, a nie odbijają się na komforcie wewnątrz auta. Kabina jest przestronna i miejsca w niej nie zabraknie.

Volvo XC60

Osoby potrzebujące trochę większej przestrzeni będą zapewne chętniej spoglądać w kierunku Volvo XC60 będącego średnich rozmiarów SUV’em. O samochodzie można wiele pisać, ale już wiele zostało napisane. Tytuł World Car of the Year za rok 2018 należał właśnie do tej konstrukcji. Zarówno eksperci motoryzacyjni jak i zwykli kierowcy pokochali auto za to co oferuje w swojej cenie.

Uwagę zwraca nie tylko wykorzystanie najlepszych materiałów, idealne spasowanie i sylwetka, ale również komfort jazdy i sposób prowadzenia. Samochód nawet przy pokonywaniu szybkich zakrętów nie buja i idealnie trzyma się drogi.

Volvo XC90

Ostatnim z omawianych modeli jest Volvo XC90 będący największą konstrukcją o nadwoziu SUV produkowaną przez tą skandynawską firmę. Ten 7 osobowy pojazd może stanowić motoryzacyjną przygodę trwającą nawet całe życie. Jeżeli posiadasz dużą rodzinę, lubisz podróżować ze znajomymi, albo po prostu cenisz przestrzeń, to Volvo XC90 będzie wyborem idealnym.

Doskonały system nagłośnienia pozwala słuchać ulubionej muzyki podczas jazdy i stania w korkach. Volvo XC90 to auto wyjątkowe, które daje swojemu kierowcy poczucie bezpieczeństwa i najwyższego komfortu.

Bezpieczne jak Volvo

Takim hasłem mogłoby się reklamować wiele firm, ale raczej nie na rękę im reklama innej marki. Każde nowe Volvo posiada fabryczną 2 letnią gwarancję chroniącą kupującego przed nieprzewidzianymi wydatkami. Właściciel po wygaśnięciu gwarancji może ją przedłużyć o kolejne lata.

Bezpieczeństwo to jedno, czym innym jest niezawodność a ta stoi tutaj na najwyższym poziomie. Jak pokazują liczne badania Volvo jest mniej awaryjne od swoich konkurentów z segmentu premium, a jednocześnie, gdy dojdzie już do usterek to nie są to zazwyczaj poważne naprawy.

Kolejną propozycją Volvo na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jest usługa dodatkowa Volvo Assistance, która przez całą dobę zapewnia pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

Przejdźmy już do konkretnych aspektów wpływających na bezpieczeństwo aut Volvo. Zacznijmy może od poduszek powietrznych, których jest w aucie wiele, a rozwój technologii pozwolił zastosować boczne poduszki oraz kurtyny powietrzne działające w jak najbardziej optymalny sposób.

Inżynierowie Volvo przyjrzeli się również fotelom i po za ich komfortem zwrócili uwagę na to, aby pochłaniały energię między fotelem a ramą fotela co pomaga ograniczyć negatywny wpływ kolizji na kręgosłup.

Największą rolę odgrywają jednak układy wspomagania kierowcy, które zdecydowanie minimalizują ryzyko kolizji i wypadków. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest ostrzeganie kierowcy, dźwiękowo, wizualnie oraz za pośrednictwem układu hamulcowego o możliwej kolizji z pieszym, samochodem czy dużym zwierzęciem.

Następne udogodnienie tyczy się układu utrzymania pasa ruchu, dzięki któremu jazda po autostradzie jest jeszcze przyjemniejsza. W momencie zbliżania się auta do linii wyznaczającej pas ruchu samochód będzie delikatnie odbijał w kierunku centrum pasa, oczywiście jeżeli kierowca nie użył kierunkowskazu sygnalizując chęć zmiany pasa ruchu. Ciągłe najeżdżanie na linię będzie skutkować wibracjami kierownicy.

Dodatkową ochronę stanowi system ostrzegania o obiektach zbliżających się z boku. Podczas zmiany pasa ruchu będziesz na bieżąco ostrzegany o obiektach przejeżdżających obok.

To wciąż nie wszystko, jednak po więcej informacji odsyłamy do Autoryzowanego Dealera marki Volvo firmy Auto-Boss. Salon mieści się w Chorzowie, a jego pracownicy chętnie pomagają i doradzają w sprawach związanych z zakupem auta, sposobem finansowania oraz udzielają informacji na temat aktualnie trwających promocji.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.