Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zima – jak zapewnić sobie ciepło w sypialni? Wybierz odpowiednią kołdrę

  • Dodano: 2022-12-22 08:45, aktualizacja: 2022-12-22 08:47

Gdy za oknem temperatura spada poniżej zera noce stają się bardzo chłodne, w takim okresie poszukujemy ciepła, włączamy ogrzewanie, ubieramy się cieplej jednak może to być nie wystarczające zwłaszcza podczas snu. Jednym z elementów, które mają bardzo duży wpływ na jakość naszego snu są kołdra oraz komplet pościeli, które dedykowane są na okres zimowy, tzn wykonane są z materiałów, które jednocześnie zapewniają wysoki poziom ciepła jednocześnie zapobiegają przegrzaniu się ciała oraz jego zapoceniu. Jeśli nie wiesz jaką kołdrę wybrać na okres zimowy przeczytaj nasz artykuł.

Jaka powinna być kołdra na zimę?

Kołdra zimowa kojarzy nam się przede wszystkim z grubą pierzyną, która zapewnia ciepło, jest to po części poprawne skojarzenie ponieważ kołdry zimowe posiadają więcej wypełnienie od ich letnich odpowiedników, jednak kołdra zimowa wcale nie musi być ciężka, przykładem są kołdry na zimę wykonane z puchu, czyli w pełni naturalnego wypełnienia. Puch jest lekki i puszysty, jednocześnie doskonale zatrzymuje ciepło przy ciele.

Naturalna czy syntetyczna?

Kołdry syntetyczne wykonane są z materiałów, które nie występują naturalnie w przyrodzie, najczęściej jest to włókno poliestrowe, takie wersje często oznaczane są jako kołdra antyalergiczna, ponieważ poliester nie wywołuje alergii oraz nie podrażnia skóry, niektóre wypełnienia nawet aktywnie przeciwdziałają rozwojowi roztoczy np. wypełnienie typu Allerban, jest to środek, który jest integralną częścią poliestrowego włókna.

Kołdry naturalne to produkty wykonane najczęściej z puchu, pierzu lub bawełny. Puch gęsi jest najczęściej wykorzystywany do wypełnienia kołder, wyróżnia się bardzo dobrą izolacją ciepła będąc przy tym doskonale przewiewnym surowcem. Puch jest droższy niż jego syntetyczne odpowiedniki, jednak znacznie lepiej izoluje ciepło i jest lżejszy niż włókno poliestrowe. Warto wspomnieć że puch podobnie jak poliester może być używany przez alergików, ten rodzaj wypełnienia nie przyciąga roztoczy kurzu domowego bardziej niż inne rodzaje wypełnienia – wyjątkiem są osoby zmagające się z uczuleniem stricte na puch.

Zarówno kołdry puchowe jak i syntetyczne sprawdzają się podczas zimowych nocy. Puch jako wypełnienie jest lżejsze i w większym stopniu izoluje ciepło, jednak minusem jest znacznie wyższa cena niż wersje z wypełnieniem syntetycznym. Dla osób, które zmagają się z uczuleniem na puch alternatywą może być kołdra typu fossflakes, jest to wypełnienie poliestrowe, które swoim wyglądem przypomina delikatne pierze.

Lepsza zimowa czy całoroczna?

Kołdry dzielimy ze względu na ich przeznaczenie, oznaczone są jako letnie, zimowe oraz całoroczne, na te ostatnie składają się zarówno wersje całoroczne jak i kołdry w typie 4 pory roku.

Kołdry zimowe posiadają więcej wypełnienia są grubsze niż ich letnie odpowiedniki, kołdry całoroczne (z wyłączenie 4 pór roku) są kompromisem między wersją letnią a zimową, taka kołdra przeznaczona jest do użytku przez cały rok, jednak takie rozwiązanie może być ryzykowane, zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy zmarzluchami i potrzebujemy większego poziomu ciepła, taka kołdra może być zbyt cienka i lepszym wyborem będzie produkt dedykowany na zimę.

Wspomnieliśmy również o kołdrach 4 pory roku, jest to produkt, który przeznaczony jest do użytku przez cały rok. Kołdra całoroczna posiada jednakową wagę wypełnienia, kołdra 4 pory roku to tak naprawdę dwie kołdry, które spinane są ze sobą za pomocą napów, dlatego na zimę możesz w łatwy sposób stworzyć grubą ciepłą wersję spinając ze sobą dwie kołdry, natomiast na lato wystarczy że je rozepniesz i otrzymasz lekką i cienką kołdrę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.